Jakie zadania pełni w instalacji wyłącznik różnicowoprądowy? Kiedy i gdzie można go zainstalować? Jak działa?
Wyłącznik ochronny różnicowoprądowy reaguje na tzw. prąd upływu. Prąd, który płynąc z sieci do odbiornika przepłynął przez wyłącznik, a wraca inną drogą, z pominięciem wyłącznika różnicowoprądowego. Przyczyną powstawania prądu upływu jest uszkodzenie izolacji instalacji elektrycznej i w konsekwencji np. zaistnienie połączenia z konstrukcją budynku, ziemią itp.
Podstawową funkcją wyłącznika różnicowoprądowego jest ochrona dodatkowa przed porażeniem prądem elektrycznym, poprzez odpowiednio szybkie odłączenie zabezpieczanego obwodu od zasilania, w przypadku wystąpienia w tym obwodzie nadmiernego prądu doziemnego (podstawowym warunkiem ochrony, jest dobry stan izolacji przewodów i urządzeń).
Wyłącznik jest skutecznym środkiem zabezpieczenia przed porażeniem prądem elektrycznym, a także wydatny sposób ogranicza skutki uszkodzenia urządzeń, np. wywołanie pożaru.
Odłączenie od zasilania, chronionego obwodu instalacji elektrycznej następuje, kiedy na skutek np. uszkodzenia izolacji urządzenia np. pralki, na obudowie pojawia się napięcie dotykowe.
Nadaje się do zainstalowania tylko w odpowiedniej, sprawnej instalacji. W układzie TN-C (funkcje przewodu ochronnego i zerowego są połączone w jednym przewodzie) nie wolno instalować wyłączników różnicowoprądowych (konieczne są zmiany w instalacji elektrycznej). W „starych” instalacjach może się tym zająć tylko elektryk z właściwymi uprawnieniami.
Wyłącznik różnicowoprądowy wyposażony jest w przycisk „testu”. Umożliwia on sprawdzenie, czy wyłącznik jest sprawny – próbę powinno wykonywać się przynajmniej raz w miesiącu.
Oprac. inż Bogdan Sawłowiec
Instalacje elektryczne. Pomiary elektryczne. Kompleksowe wykonawstwo. Roboty w Białymstoku i Warszawie.
Kontakt: tel. 604 980 758, e-mail: