Katalogi

Katalog Stylmark 2018. Lampy naftowe

Stylmark. Katalog lamp naftowych 2018.

Kontakt: Stanisław Bartnik, tel. 605 24 98 27, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Lampę naftową wynalazł w 1853 roku Ignacy Łukasiewicz, polski chemik i farmaceuta, a później przedsiębiorca i społecznik, pochodzący ze zubożałej rodziny szlacheckiej z Podkarpacia. Rozsławił tym wynalazkiem Polskę i Polaków a jego wynalazek zmienił świat i rozpoczął erę lepszego oświetlenia dostępnego na szeroką skalę. Pierwsza lampa naftowa rozbłysła 31 lipca 1853 roku oświetlając salę operacyjną szpitala Pijarów we Lwowie.

Dzięki zaangażowaniu i przedsiębiorczości Ignacego Łukasiewicza w kolejnych miesiącach lampy naftowe i sama nafta, będąca źródłem nowego, lepszego światła, zaczęły trafiać do dworów, domów i pod chłopskie strzechy a także do urzędów, banków, fabryk i na ulice. Pierwsza na świecie uliczna lampa naftowa zapłonęła na Podkarpaciu, w Gorlicach, na skrzyżowaniu ulic Węgierskiej i Kościuszki a sam wynalazca, Ignacy Łukasiewicz przeniósł się ze Lwowa do Bóbrki na Podkarpaciu, by kontynuować prace badawcze i uruchomić wydobycie nafty na przemysłową skalę w kopalni, którą tutaj uruchomił.

Attachments:
Download this file (Stylmark_katalog_lamp_2018.pdf)Stylmark_katalog_lamp_2018.pdf[ ]5293 kB
Używamy cookies 🍪
Klikając przycisk "OK" wyrażasz zgodę na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystasz tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania z serwisu centrumoswietlenia.pl.