W miejskim natłoku iluminacji obiektów nie wystarcza już zalewowe oświetlenie elewacji lub akcentowanie dwiema lub trzema oprawami.
Iluminacyjna konkurencja wymusza bardziej wyrafinowane kompozycje oświetlenia elewacji zakładające nadanie budowli unikalnego oryginalnego stylu - by wyróżnić obiekt i sprawić, że oświetlenie zewnętrzne stanie się swoistym świetlnym logo firmy czy instytucji.
Światło częścią architektury
Architekt Tomasz Jędrzejewski udostępnił fotografie iluminacji obiektu z dość egzotycznego miejsca, bo z miasta Doha w Katarze, na Bliskim Wschodzie.
Budynek ma wyrafinowaną kompozycję oświetlenia akcentującego stanowiącą integralny element jego architektury. Unikalny układ dekoracji świetlnych powstał dzięki technologii led pozwalającej - dzięki miniaturyzacji - na większą swobodę ekspresji. Przyglądając się detalom, widać spójne połączenie "dziennych" fragmentów elewacji z konstrukcjami oświetleniowymi. Detale oświetleniowe na stałe wkomponowano w wystrój budynku. Wszystko razem tworzy indywidualny, zapadający w pamięć styl.
Zdobienie światłem
Bardziej konwencjonalną formą znaną w Europie i w Polsce jest wertykalne oświetlenie fasady budynku reflektorowymi lampami metalohalogenkowymi, a ostatnio oprawami led. Iluminowanie polega na kontrastowym podświetleniu kolumn, gzymsów, części ścian, silnymi strumieniami światła skierowanymi równolegle do płaszczyzny elewacji. W fasadzie instaluje się dużą liczbę reflektorów obsługujących poszczególne kondygnacje i świecących na istotne detale budowli. Cechą tego oświetlenia jest kontrastowe eksponowanie charakterystycznych dla bryły budynku elementów. Paradoksalnie, choć oświetlenie wydaje się miejscowe, wręcz teatralne, to jednak w zestawieniu całościowym wykreowuje czytelny oświetleniowy wizerunek.
Oprawy elewacyjne
Oprac. Stanisław Bartnik
Fot. Andrzej Jędrzejewski. Doha, Katar