Oświetlenie jasnego i ciemnego mięsa

W jakim świetle mięso i wędliny wyglądają atrakcyjnie? Jaki efekt i ile światła można uzyskać ze świetlówek gazowych, tub LED oraz pasków LED?

Do niedawna w oświetleniu mięsa i wędlin dominowały świetlówki T8 i T5 z różowo-wrzosowym światłem. Na największą skalę stosowano świetlówki T8 o średnicy 26 mm i długościach: 60 cm (18 W), 90 cm (30 W), 120 cm (36 W) i 150 cm (58 W).

Poniżej przykład oświetlenia jasnego i ciemnego mięsa przy pomocy świetlówki Philips T8 36W/79 FOOD G13 o długości 120 cm. Na zdjęciu: górny lewy pojemnik - indyk; górny prawy - wołowina; dolny lewy - wieprzowina; dolny prawy - kurczak. Źródło światła umieszczone 50 centymetrów nad oświetlanymi produktami. Natężenie oświetlenia 845 lx.

Oświetlenie mięsa świetlówką T8 36W/79 FOOD

Następcą świetlówek gazowych są tzw. tuby LED w kształtach i długościach odpowiadających świetlówkom. Zasadniczą zaletą jest znacznie mniejszy pobór mocy. Przykładowo 120-centymetrową świetlówkę gazową 36 watów zastępuje tuba LED 18 wat. Poniżej przykład świecenia tuby LED 18 W. Natężenie oświetlenia 1030 lx przy świeceniu z wysokości 50 cm.

Oświetlenie mięsa tubą LED 18W MEAT

Oprócz tub LED rozpowszechniły się też taśmy LED z dedykowanym różowym światłem. Przykładem może być taśma MEAT MM 24W/m o intensywnej różowej barwie.

Taśma LED MEAT 24W/m

Poniższa fotografia przedstawia taśmę LED 24W/m MM umieszczoną 50 cm nad produktami. Uzyskane natężenie oświetlenia 2570 lx

Oświetlenie mięsa taśmą LED MEAT MM 24W/m

Do obrotu weszła też taśma MEAT MM+B w wersji światło różowe z dodatkiem białego (każdy trzydiodowy moduł LED zawiera dwie diody z różem plus jedna biała 4000 K). Połączenie światła różowego z białym zmniejsza intensywność barwy różowej, co w ocenie części użytkowników jest bardziej optymalne w eksponowaniu mięs jasnych i ciemnych prezentowanych w jednej ladzie.

Taśma LED 24W/m MM+B w profilu z kloszem przezroczystym, umieszczona 50 cm nad produktami. Natężenie oświetlenia 2280 lx

Oświetlenie mięsa taśmą LED MEAT MM+B 24W/m

Taśmy LED o mocy 24 waty na metr emitują ponad dwukrotnie więcej światła w porównaniu do świetlówek jeśli są montowane w profilach z przezroczystymi kloszami. W przypadku wyposażenia profili w mleczne klosze ilość światła zmniejsza się szacunkowo o 30 %. Poniżej przykład zredukowania strumienia świetlnego po założeniu mlecznego klosza.

Taśma LED 24W/m MM w profilu z kloszem mlecznym, zainstalowana 50 cm nad oświetlaną powierzchnią. Natężenie oświetlenia 1764 lx

Więcej informacji oraz oferta świetlówek, tub i taśm LED >>

Kontakt: Stanisław Bartnik, e-mail: stanislaw[at]lumina.sklep.pl, tel. 605 24 98 27

Używamy cookies 🍪
Klikając przycisk "OK" wyrażasz zgodę na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystasz tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania z serwisu centrumoswietlenia.pl.