Aranżacje

Bezpieczne świetlówki Megaman

Swietlowki Megaman
Kompaktowe świetlówki MEGAMAN® nie zawierają ciekłej rtęci

MEGAMAN®® stosuje amalgam przy produkcji całego asortymentu świetlówek kompaktowych już od stycznia 2008 r., co oznacza, że wszystkie produkty tej marki są wolne od ciekłej rtęci. Dzięki wprowadzeniu technologii amalgamowej MEGAMAN® ogranicza niekorzystny wpływ na środowisko swoich produktów na poszczególnych etapach ich cyklu eksploatacji. Zapewnia to nie tylko ochronę pracowników w trakcie produkcji i transportu, lecz także chroni użytkowników końcowych przez narażeniem na działanie ciekłej rtęci podczas użytkowania i utylizacji produktu.

 

Czym jest amalgam

Amalgam jest stopem rtęci i kilku innych metali. Zachowuje stabilność w temperaturze pokojowej. Jest bardziej ekologiczny i bezpieczniejszy od rtęci w stanie ciekłym, ponieważ w ciśnieniu atmosferycznym powoduje wydzielanie oparów rtęci dopiero w temperaturze ok. 100°C.


Dlaczego amalgam jest bardziej ekologicznym materiałem

W temperaturze pokojowej rtęć pozostaje związana w amalgamie, nie ulegając uwolnieniu nawet w przypadku rozbicia świetlówki. Amalgam nie stanowi więc zagrożenia ani dla zdrowia ludzi, ani dla środowiska naturalnego. Dzięki wykorzystywaniu amalgamu utylizacja świetlówek jest znacznie prostsza i bezpieczniejsza. Co więcej, nawet jeżeli zużyte świetlówki nie są właściwie powtórnie przetwarzane, nie ma ryzyka skażenia gleby ani wód.

Kompaktowe świetlówki MEGAMAN® zawierają mniej rtęci

Dzięki postępowi technologicznemu nowoczesne świetlówki kompaktowe mają doskonałe parametry oświetleniowe pomimo stosowania amalgamu o minimalnej zawartości rtęci (poniżej 2 mg). Jest to ilość znacznie mniejsza niż w przypadku innych przedmiotów domowego użytku, jak np. baterie (5-25 mg) czy termometry (500 mg).

Średnia zawartość rtęci w kompaktowych świetlówkach MEGAMAN® nie przekracza 2 mg. Jest to znacznie mniejsza ilość niż 5 mg limit ustalony w przepisach środowiskowych UE. Przykładowo: świetlówka MEGAMAN® GSU111i o mocy 11 W zawiera zaledwie 1,3 mg rtęci.

Badania wykazały ponadto, że świetlówki kompaktowe przyczyniają się do zmniejszenia ilości rtęci uwalnianej przez elektrownie do atmosfery, gdzie związek ten ma największy niekorzystny wpływ na zdrowie ludzi. Według danych statystycznych udostępnionych przez amerykańską Agencję Ochrony Środowiska, największa ilość rtęci w powietrzu atmosferycznym pochodzi ze spalania paliw kopalnych, np. węgla. Aż 70% elektrowni produkujących energię na nasze potrzeby opalanych jest węglem. Aby wytworzyć energię elektryczną niezbędną do eksploatacji standardowej żarówki, elektrownia musi wyemitować aż 10 mg rtęci. W przypadku kompaktowej świetlówki wartość ta wynosi zaledwie 2,4 mg dla analogicznego czasu działania źródła światła. Innymi słowy, stosowanie świetlówek kompaktowych pozwala ograniczyć poziom emisji rtęci, w przeciwieństwie do żarówek tradycyjnych.

Rtęć zawartą w amalgamie można powtórnie przetwarzać i wykorzystywać

Zawartą w amalgamie rtęć w stanie stałym zawartą w amalgamie można łatwiej gromadzić, powtórnie przetwarzać i wykorzystywać. Ponieważ amalgam nie wydziela oparów rtęciowych w temperaturze pokojowej, nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia ludzi ani dla środowiska.

Rtęć

Rtęć jest naturalnie występującym pierwiastkiem o właściwościach toksycznych, który może być niebezpieczny dla ludzi oraz dla środowiska naturalnego. Aby świetlówki kompaktowe mogły wydajnie działać, niezbędne są jednak pary rtęci. Dzięki współczesnej zaawansowanej technologii bazującej na amalgamie, czyli ekologicznej formie rtęci, świetlówki kompaktowe zapewniają oświetlenie wysokiej jakości. Ponieważ rtęć w stanie ciekłym stanowi duże zagrożenie w przypadku rozbicia świetlówki, amalgam jest coraz częściej wykorzystywany w świetlówkach kompaktowych oferowanych przez producentów odpowiedzialnych społecznie.

Uwaga: http://www.ec.gc.ca/MERCURY/SM/EN/sm-mcp.cfm?SELECT=SM

W przypadku rozbicia świetlówki

Pełne bezpieczeństwo! Nawet w przypadku rozbicia świetlówki marki MEGAMAN® nie ma absolutnie żadnego zagrożenia dla zdrowia czy środowiska naturalnego, ponieważ w procesie produkcyjnym stosujemy amalgam zamiast ciekłej rtęci.

W razie rozbicia świetlówki MEGAMAN® wystarczy ostrożnie uprzątnąć odłamki, podobnie jak w przypadku każdego innego przedmiotu szklanego.

Należy dokładnie zebrać fragmenty rozbitej rurki szklanej oraz proszek. Umieścić wszystkie pozostałości w odpowiednim miejscu, aby uniknąć skaleczenia odłamkami szklanymi.

Wszystkie elementy świetlówki, czyli rurka szklana, amalgam, obudowa oraz oprawka nadają się do recyklingu. Zalecamy przekazanie materiałów do wyspecjalizowanego zakładu przetwarzania odpadów.

 

Źródło: Megaman Polska

 

Oferta źródeł światła Megaman

Używamy cookies 🍪
Klikając przycisk "OK" wyrażasz zgodę na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystasz tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania z serwisu centrumoswietlenia.pl.