Aranżacje

Oszczędzamy na oświetleniu- ściemnialne systemy oświetleniowe

s6glownyChcesz oszczędzić na rachunkach za prąd? Możesz to zrobić na kilka sposobów. Możesz wymienić swoją starą tradycyjną żarówkę na świetlówkę lub źródło LED, ale możesz także zakupić oprawę lub świetlówkę z funkcją ściemniania światła, dzięki czemu twoja lampa będzie mogła świecić jaśniej lub ciemniej- w zależności od potrzeb- oszczędzając tym samym energię. Co oferuje nam rynek w tym zakresie? Opisujemy dostępne rozwiązania.

Jak oszczędzać?

Oszczędzać energię na oświetleniu można na wiele sposobów. Zaczynając od rzeczy najprostszych- możemy wymienić tradycyjną żarówkę na świetlówkę lub lampę LED. Możemy także zaopatrzyć się w lampy z funkcją ścieniania światła. Takie lampy są nie tylko energooszczędne, ale również bardzo pomocne, szczególnie przy małych dzieciach, które w większości lubią odpoczywać w półmroku a bawić się przy jasnym, ożywczym świetle.

Systemy ściemnialne

Jest kilka sposobów na to, jak regulować natężenie oświetlenia w naszych lampach. Zacznijmy od tego, że niektóre lampy można kupić z wbudowaną taką funkcją. Na obudowie mają pokrętło do regulacji płynnej lub przyciski do regulacji skokowej natężenia oświetlenia.

s1

Lampa Advocat

 

Wystarczy w taką oprawę wkręcić źródło światła z pasującym gwintem i nie musimy instalować żadnego dodatkowego urządzenia. Ten sposób ma jednak wadę- takie oprawy to wyłącznie oświetlenie biurkowe/stołowe lub podłogowe.

Jeżeli z jakichś względów nie chcemy zrezygnować z nieekonomicznej żarówki w naszej lampie, możemy za niewielką kwotę (około 30 zł) dokupić do niej złączkę gniazdowo- ściemniającą. Jej instalacja jest także bardzo prosta- złączkę wkładamy do gniazda, a następnie podłączamy lampkę.

s2

Podobnych produktów na rynku jest sporo, możemy znaleźć złączki do lamp halogenowych są także produkty, w których natężenie oświetlenia można regulować stopą, nie schylając się do kontaktu.

Jeżeli chcemy, aby przyciemniany był również żyrandol i w ten sposób regulowane główne oświetlenie pokoju, potrzebne jest inne rozwiązanie. Należy zamontować ściemniacz oświetleniowy podtynkowy. Będzie on połączony przewodami z naszym żyrandolem i włącznikiem światła. Obok włącznika należy dodatkowo zamocować regulator, na przykład taki jak na zdjęciu poniżej firmy Ehmann.

s3

Oczywiście prezentowany produkt jest także jednym z wielu dostępnych na rynku. To rozwiązanie jednak powinno być zainstalowane przez elektryka, ponieważ wymaga odpowiedniego połączenia kabli ściemniacza z instalacją elektryczną, co zwiększa w istotny sposób początkowy koszt instalacji systemu.

Źródło światła ściemnialne radiowo

Firma Govena, producent inteligentnych i energooszczędnych systemów oświetleniowych stworzył system ASLO (Advanced System of Lighting Opportunities). System składa się z na pozór zwyczajnej świetlówki, która wygląda tak, jak prezentuje to zdjęcie poniżej.

s4

Govena, świetlówka ściemniana pilotem, moc 20W

Aby można było regulować natężenie oświetlenia w lampie, należy dodatkowo dokupić pilota, który komunikuje się ze świetlówką drogą radiową.

s5

Cały zestaw (żarówka wraz z pilotem) kosztuje około 100 zł. Jest to koszt początkowy, obejmujący pierwszy zakup, do którego niezbędny jest pilot za około 35 zł, którego później nie trzeba już dokupywać. Z kolei żywotność świetlówki wynosi 16 000 h (około 3 razy dłużej niż inne świetlówki i 16 razy dłużej niż tradycyjna żarówka), a dzięki temu, że system Govena oparty jest na świetlówkach a nie tradycyjnych żarówkach możemy zaoszczędzić nawet do 94% energii w porównaniu z odchodzącą do lamusa lampą żarową. Dla tych, dla których ochrona przyrody stanowi priorytet przy dokonywaniu zakupów istotną ciekawostką zapewne będzie fakt, że dzięki bardzo wysokiej oszczędności energii w trakcie świecenia produktu, przyczyniamy się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla rocznie nawet o 210 kg. Ponieważ system pozwala na znaczne oszczędności energii elektrycznej, koszt zakupu systemu nie jest duży, szczególnie, że możemy go bez większych trudności zainstalować w każdej domowej oprawie, do której pasuje trzonek E27. Ponadto świetlówka ma bardzo duży zakres regulacji od 2% do 100%. Poniższe zdjęcie prezentuje efekt zastosowania systemu w przypadku lampy podłogowej.

s6glowny

Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy zaoszczędzić sporo na rachunkach, gdyż silne, pobudzające światło sztuczne jest nam potrzebne z reguły do pracy, zabawy i spożywania posiłków. Za pomocą pilota możemy sterować dowolną ilością źródeł światła Govena ASLO.

A co jeśli już mamy zainstalowany ściemniacz podtynkowy? Czy musimy być skazani na tradycyjne żarówki? Govena wyprodukowała świetlówkę, która może być używana wraz z dowolnie zainstalowanym ściemniaczem. Nazywa się DIMM i kosztuje około 60 zł.

Używamy cookies 🍪
Klikając przycisk "OK" wyrażasz zgodę na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystasz tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania z serwisu centrumoswietlenia.pl.