Aranżacje

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o LED

glownyCoraz częściej w naszym otoczeniu spotykamy się z określeniem LED. Telewizory LED, monitory LED, lampy LED. Czym właściwie jest LED i do czego można je zastosować? Już wyjaśniamy.

LED... czyli co?

LED jest skrótem od długiej nazwy „dioda elektroluminescencyjna" lub prościej- dioda świecąca. Mimo skomplikowanej nazwy, LED nie jest nowym wynalazkiem, który pojawił się wraz z płaskimi telewizorami. Pierwsze wzmianki o LED pojawiły się jeszcze przed II wojną światową- w latach 20 XX wieku. Już wtedy radziecki technik radiowy Oleg Władimirowicz Łosiew zauważył, że diody, których używa się w odbiornikach radiowych świecą. Zjawisko to zainteresowało go do tego stopnia, że w latach 1927-30 opublikował 16 artykułów na temat działania diod emitujących światło.

Jednak wynalezienie LED jest przypisywane innej osobie. Jest nim amerykański inżynier Nick Holonyaka Junior, który wprowadził w latach 60 XX wieku LED do masowej produkcji.

Diody LED mogą być wykonane z różnych półprzewodników i w zależności od tego mogą świecić różnym światłem. I tak arsenek galu daje nam podczerwień, fosforek galu barwę czerwoną, zieloną i żółtą, fosforo- arsenek galu – czerwoną, pomarańczową i żółtą a azotek galu- białą i niebieską.

Nie tylko do telewizora

Diody LED mogą mieć różny kształt i barwę. Oprócz produkcji telewizorów i monitorów, LED wykorzystuje się również w technice oświetleniowej. Zastosowanie LED jako źródła światła ma szereg zalet. Przede wszystkim diody te pobierają bardzo małą ilość prądu a co za tym idzie są energooszczędne. Ponadto wykazują się dużą niezawodnością i nie psują się tak szybko jak konwencjonalne świetlówki. Kolejną zaletą jest niewielki rozmiar diod, co daje nam różnorodne możliwości zastosowania ich w dekoratorstwie.

LED do pomieszczeń

Oświetlenie LED oprócz zamontowania go na suficie lub ścianie (lampy LED),

 led_sufit

można montować jako element oświetleniowo- dekoracyjny stosując taśmy i moduły LED. Efekt jaki mogą dać został przedstawiony na zdjęciu poniżej.

 led_decor

 Taśmami i modułami LED ozdobić można w ten sposób zagłówek łóżka, komodę lub szafę. Moduły LED podobnie jak taśmy dostępne są w różnych barwach emitujących światło. Poniższe zdjęcie przedstawia moduł ArchiLED emitujący białe, ciepłe światło.

 led_panel

 Moduły o różnej barwie świecenia (biały, zielony, czerwony, pomarańcz) można kupić w sklepie internetowym Lumina w cenie około 43 zł za moduł.

O ile moduły LED można przymocowywać do równych powierzchni, o tyle taśmy LED mogą być mocowane do powierzchni zakrzywionych. Można je oplatać wokół nóg mebli, a jeżeli w sypialni zagłówek naszego łóżka jest zakrzywiony- poprowadzimy taśmę po łuku.

Taśmy i moduły LED będą również dobrym rozwiązaniem w pokoju noworodka lub małego dziecka, które boi się ciemności.

Budzące się w nocy maleństwo trzeba przewinąć i nakarmić, a przymocowany do tylnej ściany komody lub przewijaka moduł da nam efekt półmroku przyjazny do zasypiania dziecka. Z kolei starsze dziecko, które nie chce zasypiać w ciemności dzięki oświetleniu LED dostrzeże kształty znanych mu mebli a my bez obawy o nasze portfele i duże opłaty za prąd, bez żalu zostawimy mu kilka palących się diod nawet na dłuższy czas.

Zatem zanim zaczniemy kupować oświetlenie do naszych pomieszczeń warto wcześniej przemyśleć kwestię zakupu świetlówek LED, które oprócz oszczędności i niezawodności dają również niesamowite efekty świetlne, budując wyjątkowy nastrój w każdym pomieszczeniu.

 

Używamy cookies 🍪
Klikając przycisk "OK" wyrażasz zgodę na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystasz tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania z serwisu centrumoswietlenia.pl.