Rocznik 2006 będzie pierwszym, który o rok wcześniej niż starsi koledzy pójdzie do szkoły.
Nasze pociechy, które rodziły się wtedy lub w późniejszym czasie, szybciej sięgną po książki i wcześniej rozpoczną pracę przy komputerze. Warto pomyśleć zatem o ochronie wzroku naszych maluchów i prawidłowo doświetlić im pokój.
Zanim cokolwiek kupisz
Zanim zdecydujemy się na jakąkolwiek inwestycję warto zacząć od odpowiedzi na podstawowe pytanie: do czego będzie służył pokój naszego dziecka w okresie jego nauki? Najczęściej do wielu czynności takich jak:
- Sen
- Zabawa połączona również z przyjmowaniem w nim kolegów i koleżanek
- Nauka
- Odpoczynek
Zatem ci dorośli, którzy posiadają domy lub większe mieszkania, mają możliwość wykonywania tych czynności zazwyczaj w kilku pomieszczeniach - do relaksu i odpoczynku służy zazwyczaj sypialnia, spotkania towarzyskie odbywają się w salonie, a pracujemy w domowym biurze. Dziecko z kolei wykonuje je w jednym miejscu - swoim pokoju. Oświetlenie górne w tym przypadku nie może być jedynym i wystarczającym źródłem światła.
Do spania i odpoczynku
Są dzieci, które boją się ciemności i za nic w świecie nie zostaną same, gdy w pokoju zgasną wszystkie światła. Co robić, bo przecież przy zapalonym żyrandolu też nie zasną. Jeśli pokój naszego dziecka nie jest zbyt obszerny dobrym pomysłem na zasypianie będzie niewielkie źródło światła, po włączeniu którego będziemy mieć efekt półmroku. Świetnie w tym przypadku sprawdzą się LED’y.
Są oszczędne, trwałe a klika świecących diod minimalnie oświetli pokój, dając efekt półmroku. Możemy kupić lampkę zmieniającą barwy, taśmę LED, którą zamocujemy pod półką lub panel umieszczony za zagłówkiem łóżka.
Jeżeli nasze dziecko lubi poczytać przy odpoczynku w łóżku książkę lub komiks, a nie mamy miejsca na postawienie przy łóżku szafki nocnej z lampką - możemy zainwestować w kinkiet albo do półki nad łóżkiem przypiąć lampkę na klips.
Do nauki
Przy nauce najlepiej sprawdzi się oświetlenie biurka, ale uwaga na kilka elementów. Pierwszym z nich jest olśnienie, o którym pisaliśmy już wcześniej. Efekt ten powstaje wtedy, gdy w lampce biurkowej zainstalujemy zbyt mocną żarówkę lub lampkę umieścimy zbyt nisko blatu, lub też blat naszego będzie połyskujący. Olśnienie jest niebezpieczne dla oczu i bardzo je męczy.
Zanim też zainstalujemy naszą lampkę biurkową, zwróćmy uwagę na to, którą ręką pisze nasze dziecko. Dla dzieci praworęcznych lampkę mocujemy po lewej stronie biurka, a dla tych piszących lewą ręką - po prawej stronie.
Do zabawy
Przy zabawie najlepiej sprawdzi się oświetlenie górne w postaci żyrandola, zwisu lub plafonu. Nasze dziecko na pewno się ucieszy, jeśli oświetlenie będzie dobrane do jego wieku. Nie montujmy naszym dzieciom „dorosłych” lamp. Niech oświetlenie będzie kolejnym elementem zabawy i radości dla naszych najmłodszych.