Kandela
Jednostka SI światłości: Światłość w kierunku prostopadłym do powierzchni 1/600000 metra kwadratowego ciała czarnego w temperaturze krzepnięcia platyny pod ciśnieniem 101325 niutonów na metr kwadratowy.

Kontrast luminancji
Stosunek różnicy luminancji obserwowanego obiektu Lo i luminancji tła Lt do luminancji tła: K=(Lo-Lt)/Lt

Krzywa światłości
Krzywą światłości nazywamy krzywą, najczęściej we współrzędnych biegunowych, przedstawiającą światłość w płaszczyźnie przechodzącej przez źródło światła w funkcji kąta liczonego od przyjętego kierunku. Dla źródeł światła, które wysyłają strumień świetlny w obrębie niewielkiego kąta bryłowego (np. projektory) krzywe światłości przedstawia się zwykle we współrzędnych prostokątnych. Rozsyły światłości źródeł światła można podzielić ogólnie na obrotowo-symetryczne i niesymetryczne.

Krzywa całkowita
Rozsył strumienia świetlnego źródeł światła, który charakteryzuje się za pomocą wykresu strumienia świetlnego. Krzywa całkowa jest sporządzana dla źródeł światła o rozsyle obrotowo-symetrycznym na podstawie biegunowej krzywej światłości lub na podstawie wykresu Rousseau. Krzywa całkowa jest pomocna przy wyznaczaniu kodu strumieniowego opraw oświetleniowych.

Luks
Jednostka SI natężenia oświetlenia: natężenie oświetlenia wytworzone przez strumień świetlny jednego lumena równomiernie rozłożony na powierzchni o polu 1 metra kwadratowego; symbol: lx; inną metryczną jednostką natężenia oświetlenia jest 1 fot = 100 klx.

Luminancja
Światło, które odbije się od powierzchni i dotrze do oka obserwatora nazywamy luminancją. Ogólnie luminancja jest ilością światła wysyłaną z określonej powierzchni. Luminancję posiada wszystko to, co widzimy. Również źródło światła ma luminancję, gdyż światło wysyłane jest zawsze z konkretnej powierzchni, czasami bardzo małej. Różnica jest tylko taka, że jest to duża luminancja, która razi oczy i mówimy wtedy o zjawisku zwanym olśnieniem. Jest to iloraz strumienia świetlnego wychodzącego, padającego lub przenikającego przez elementarne pole powierzchni otaczające rozpatrywany punkt i rozchodzącego się w określonym stożku obejmującym ten kierunek, przez iloczyn kąta bryłowego tego stożka i rzutu prostokątnego elementarnego pola na płaszczyznę prostopadłą do tego kierunku.

Luminescencja
Jarzenie, zimne świecenie, emisja promieniowania elektromagnetycznego o natężeniu większym od promieniowania cieplnego w danej temperaturze, zachodząca w dłuższej skali czasowej (względem okresu emitowanych drgań).

Moc
Wielkość fizyczna charakteryzująca czasowy przebieg pracy. W układzie SI jednostką mocy jest dżul na s lub wat. Dla prądów zmiennych sinusoidalnie moc jest wielkością zespoloną, ponadto wprowadza się trzy rodzaje mocy: moc pozorną S (wyrażaną w woltamperach), moc czynną P (wyrażaną w watach) i moc bierną Q (wyrażaną w warach). Definiuje się też współczynnik mocy równy stosunkowi mocy średniej prądu elektrycznego do iloczynu wartości skutecznych napięcia i natężenia prądu. Dla prądu sinusoidalnego współczynnik mocy równy jest cosinusowi kąta przesunięcia fazy pomiędzy napięciem a natężeniem.

Natężenie oświetlenia
Iloraz strumienia świetlnego I padającego na elementarną powierzchnię S, zawierającą dany punkt, do wartości tej elementarnej powierzchni.

Oświetlenie ewakuacyjne
Oświetlenie przeznaczone do łatwego i pewnego osiągnięcia wyjść z budynku, w razie zaniku normalnego oświetlenia.

Oświetlenie miejscowe
Oświetlenie przy którym światło pada na wyodrębnione pole (miejsce) lub na przedmiot, głównie z kierunku wywołującego oczekiwany efekt. Oświetlenie miejscowe jest oświetleniem kierunkowym.

Oświetlenie mieszane
Oświetlenie za pomocą opraw, które kierują 40 - 60% swego strumienia świetlnego bezpośrednio na płaszczyznę roboczą w założeniu jej nieograniczonych wymiarów.

Oświetlenie ogólne
Sposób oświetlania przestrzeni bez uwzględniania szczególnych potrzeb niektórych jej części.

Raster
Raster służy do zapewnienia dobrej równomierności oświetlenia przestrzeni przy osiągnięciu dużych wartości natężenia oświetlenia. Wykonany jest z elementów przeświecalnych lub nieprzeświecalnych, rozmieszczonych w taki sposób, aby ukryć źródło światła przed bezpośrednim widzeniem go w określonym kącie.

Raster pierścieniowy
Raster, złożony z elementów w kształcie pierścieni rozmieszczonych koncentrycznie.

Równomierność oświetlenia
Określa się ją, mierząc na płaszczyźnie różnicę natężenia oświetlenia, którą wyrażamy jako:
- stosunek minimalnej i maksymalnej wartości natężenia oświetlenia,
- stosunek minimalnej i średniej wartości natężenia oświetlenia.

Rozpraszanie światła
Zmiana w rozkładzie przestrzennym wiązki promieniowania, odchylanej w wielu kierunkach przez powierzchnię (przy odbiciu) lub ośrodek (przy przepuszczaniu), bez zmiany częstotliwości jego składowych promieniowań monochromatycznych.

Strumień świetlny
Całkowita ilość światła emitowanego z danego źródła. Wielkość tą wyprowadza się ze strumienia energetycznego (moc wysyłana, przenoszona lub przejmowana w postaci promieniowania tzw. moc promienista) na podstawie stopnia jego oddziaływania na oko obserwatora normalnego (odniesieniowego).

Temperatura barwowa
Temperatura ciała czarnego, w której wysyła ono promieniowanie o tej samej chromatyczności co promieniowanie rozpatrywane. Innymi słowy, jest to obiektywna miara wrażenia barwy danego źródła światła np.: temperatura barwowa 2700 K - barwa ekstra ciepłobiała (żarówkowa), temperatura barwowa 3000 K - barwa ciepłobiała , temperatura barwowa 4000 K - barwa biała , temperatura barwowa > 5000 K - barwa chłodnobiała (dzienna).

 

Źródło: www.brilum.pl

Oświadczam, iż zapoznałem się z Polityką prywatności i zgadzam się na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystam tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie moich danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania ze strony centrumoswietlenia.pl