oswietlenie-roboczeOświetlenie sztuczne w ciągu dnia

Przykładem zaburzeń, związanych ze zbyt słabym oświetleniem pomieszczeń w ciągu dnia, mogą być przypadki grup pracowników wielkiego domu towarowego, pracujących w pomieszczeniach bez okien, a więc bez jakiegokolwiek dostępu światła naturalnego. W pomieszczeniach tych stosowane jest na ogół jedynie światło sztuczne, a średnie natężenie oświetlenia jest zazwyczaj na poziomie około 500 lx. Taki poziom oświetlenia w dzień, nie gwarantuje codziennego, prawidłowego ustawiania zegara biologicznego pracowników. Oświetlenie na tym poziomie umożliwia wprawdzie pracownikom dobre widzenie lecz jest ono zbyt słabe, aby skrócić ich naturalny cykl biologiczny ze średniej wartości 24,5 godziny do 24 godzin zgodnych z cyklem astronomicznym. Jeżeli ludzie będą pracowali w tych warunkach przez 24 dni, to codziennie ich rytm przesunie się o 0,5 godziny. Po tym czasie przesunięcie to będzie wynosiło około 12 godzin, więc dla omawianej grupy pracowników domu towarowego w nocy będzie miała miejsce sytuacja dzienna, a w dzień nocna. Po 24 dniach pracy w takich warunkach, ludzie ci w nocy nie będą mogli dobrze i głęboko spać, zaś w dzień będą nadmiernie zmęczeni, mało aktywni i senni. Po kolejnych 24 dniach nastąpi dalsze przesunięcie cyklu o kolejne 12 godzin i sytuacja wróci do normy, ludzie będą czuli się normalnie. Sytuacje te będą powtarzać się cyklicznie. Dotychczas środkiem zaradczym na taką sytuację były specyfiki farmakologiczne, pobudzające na dzień i nasenne w nocy. O wiele skuteczniejsze i zdrowsze okazuje się jednak stosowanie znacznie silniejszego oświetlenia. Dzięki biologicznemu wpływowi na nasz organizm stymuluje ono taką produkcję melatoniny i kortyzolu, że nasz zegar biologiczny synchronizuje się idealnie z astronomicznym.

Zapewnienie natężenia oświetlenia na stanowiskach pracy dziennej na poziomie ponad 1000 lx, znacznie większym od wymaganego, poprawia samopoczucie pracowników, zwiększa ich aktywność, zapobiega zmęczeniu i senności podczas pracy.


Oświetlenie sztuczne nocą

Badania prowadzone na grupach pracowników pracujących w nocy wykazały, że im dłużej pracują oni po północy, tym bardziej poziom ich czujności obniża się i rośnie prawdopodobieństwo popełnienia przez pracownika pomyłki istotnej lub nawet groźnej w skutkach. Zależność tą przedstawia rysunek 4. Tłumaczy to fakt, że większość katastrof i wypadków w światowym przemyśle ma miejsce pomiędzy godziną 2 i 3 w nocy. Badacze zauważyli jednak, że jeśli w sposób zasadniczy, czyli co najmniej 10-krotnie, zwiększyć poziom natężenia oświetlenia, to poziom czujności zwiększa się bardzo istotnie.

Silne, co najmniej 10-krotnie lepsze od obecnych wymagań, oświetlenie miejsc pracy nocnej zwiększa czujność pracowników, podnosi ich wydajność i zapobiega popełnianiu istotnych lub wręcz niebezpiecznych pomyłek.


Oprawy oświetleniowe KLIKNIJ

 

Źródło: Oświetlenie Info

Oświadczam, iż zapoznałem się z Polityką prywatności i zgadzam się na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystam tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie moich danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania ze strony centrumoswietlenia.pl