W branży oświetleniowej „olśnienie” nie oznacza, że nagle wpadł nam do głowy jakiś genialny pomysł. Jest to zjawisko, które pojawia się np. przy zastosowaniu zbyt intensywnego oświetlenia. Olśnienie sprawia, że nie tylko nie widzimy dokładnie oświetlonego obiektu, ale również przemęcza nasz wzrok.

 

Rety, ale mnie olśniło!

Z olśnieniem nie mamy wyłącznie do czynienia w pomieszczeniach doświetlanych sztucznie. W naturze występuje nagminnie w porze zimowej lub wysoko w górach. W jasny słoneczny dzień, zalegający śnieg bardzo intensywnie odbija światło powodując ból oczu i utratę zdolności wyraźnego widzenia. Aby chronić oczy przed olśnieniem, zakładamy okulary przeciwsłoneczne, a przyciemniane gogle dla narciarzy stanowią standardowe wyposażenie. Podobne zjawisko nieświadomie możemy stworzyć sobie w domu.

olnienie

Powyższe fotografie przedstawiają dokładnie czym jest zjawisko olśnienia. Powstaje ono, gdy w naszym polu widzenia pojawiają się zbyt jaskrawe obiekty, źródła światła lub ich odbicia od elementów wyposażenia pomieszczenia. W tym przypadku zbyt nisko zawieszona lampa powoduje odbicie światła od kartki. W efekcie zamiast oświetlić gazetę, „prześwietla” ją, a my nie widzimy wyraźnych fotografii i tekstu tylko białą plamę. Olśnienie nie tylko przeszkadza w wyraźnym widzeniu, ale również bardzo przemęcza oczy.

Chroń oczy, czyli kilka rad na temat zapobiegania zjawisku olśnienia

Unikajmy pracy przy blatach lub stołach o lśniącej powierzchni. Dotyczy to zarówno blatów kuchennych, miejsc nauki jak i pracy. Jeśli jednak mamy już biurka lub blaty o tego typu powierzchni, przykryjmy je okładziną (np. cerata) lub przypadku biurka specjalną podkładką do pracy, która będzie pochłaniała a nie odbijała światło.

Gdy kupujemy oprawy oświetleniowe do domu, wybierajmy abażury wykonane z prześwitujących materiałów typu kolorowe lub matowe szkło, tworzywo sztuczne lub tkanina, które będzie osłaniało żarówkę. Klosze z tworzywa lub szkła przezroczystego sprzyjają zjawisku olśnienia uwidaczniając jaskrawe źródło światła.

Stosujmy oświetlenie górne w połączeniu z miejscowym oświetleniem roboczym, gdyż takie rozwiązanie zmniejszy zbyt duży kontrast pomiędzy jasnymi i ciemnymi częściami pokoju, powodując dodatkowe zmęczenie wzroku.

W jasne, słoneczne dni, gdy nie stosujemy oświetlenia sztucznego użyjmy delikatnych zasłon lub rolet w oknach, aby rozproszyć intensywne, kierunkowe światło słoneczne i zmniejszyć odbicie od połyskujących, jasnych elementów w pomieszczeniu powodujących olśnienie.

Oświadczam, iż zapoznałem się z Polityką prywatności i zgadzam się na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystam tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie moich danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania ze strony centrumoswietlenia.pl