Kompozycja i funkcjonalność wnętrza
Niewielką przestrzeń łazienki powiększono poprzez umieszczenie dużego lustra nad umywalką. Mozaika imitująca masę perłową dzięki swojej delikatnej połyskującej fakturze nadaje pomieszczeniu elegancji.
Meble łazienkowe zostały wykonane z białej lakierowanej płyty mdf komponującej się idealnie z resztą wyposażenia. Dla lepszego efektu wizualnego blat umywalki został wyłożony płytkami, a dodatkowym plusem tego rozwiązania jest zwiększenia jego odporności na zamoczenie. Mimo niewielkiej powierzchni w łazience znalazły się trzy rodzaje oświetlenia. Jako główne oświetlenie do uniwersalnego użytku zastosowano halogeny umieszczone w podwieszanym suficie. Drobne z wyglądu za to jasno świecące kinkiety zostały wykorzystane do dokładniejszego oświetlenia twarzy w czasie golenia lub przygotowywaniu wieczornego makijażu. Nastrojowe oświetlenie do relaksujących kąpieli zapewnia ukryta w obwodzie podwieszanego sufitu listwa ledowa. Metraż wnętrza uniemożliwia umieszczenie w nim oddzielnego prysznica. Aby całkowicie z niego nie rezygnować połączono funkcje wanny i prysznica dzięki zastosowaniu parawanu nawannowego. Zasłona (parawan) może być złożona na ścianę gdy nie jest potrzebna, przywracając wannie jej pierwotną funkcję bez żadnych ograniczeń.
Cechy oświetlenia łazienkowego
Sufitowe w zabudowie
Dopełnieniem aranżacji łazienki jest oświetlenie złożone ze wspomnianych trzech elementów. Wrażenie przestrzeni zapewnia rozświetlenie strefy przysufitowej przy pomocy taśmy ledowej zainstalowanej w zabudowie z gips-kartonu. Listwy i taśmy ledowe są bardzie funkcjonalne od świetlówek liniowych, ponieważ wymagają znacznie mniej miejsca oraz gwarantują optyczną ciągłość i równomierność oświetlenia. Standardowe paski led zawierają diody o szerokim kącie rozsyłu światła 120 stopni, co pod względem możliwości upodabnia je do świetlówek. Ponadto, podobnie jak w przypadku lamp jarzeniowych, do dyspozycji jest kilka barw światła:
- odcienie białego (światło ciepłe białe, chłodne białe),
- kolorowe diody – czerwony, żółty, zielony, niebieski,
- oraz taśma RGB - czyli z diodami pozwalającymi płynnie zmienić barwę światła.
Jeżeli podświetlenie zabudowy ma mieć charakter użytkowy, jak w przypadku omawianej łazienki, to należy oczywiście koncentrować się na świetle białym i zastosować taśmę z dużą ilością diod na metrze. Przykładowo pasek 120 led/mb z diodami 3528 (moc 9,6 ma mb) lub taśma z dużymi diodami 5050 o mocy 14,4W/mb i strumieniem 11-12 lm z jednej diody. Czyli przy 60 diodach sumaryczny strumień świetlny wyniesie około 660 lumenów. Dla porównania żarówka tradycyjna 60W E27 ma strumień 710 lm, a świetlówka liniowa 18W/830 1350 lm.
Podświetlenie sufitu optycznie „podwyższa” pomieszczenie i czyni wnętrze bardziej przestronnym, co ma istotne znaczenie szczególnie w przypadku aranżacji małych powierzchni. Dodatkowym pożytkiem jest łagodne, rozproszone światło odbijające się od sufitu i ścian.
Dekoracyjne i użytkowe światło bezpośrednie
W zabudowie gipsowo-kartonowej zainstalowano wbudowywane oprawy halogenowe oświetlające światłem bezpośrednim strefę wanny, umywalki oraz podłogę. armatura, płytki i detale wykończenia bardzo efektownie prezentują się w bezpośrednim oświetleniu, zwłaszcza przy użyciu niskonapięciowych żarówek halogenowych. Efekt ten jest możliwy dzięki bardzo dobrym parametrom światła żarówek halogenowych - znakomite oddawanie barw, „żywe”, naturalne kolory.
Lustro
Trzecim elementem oświetlenia jest światło miejscowe na lustrze. Dwie oprawy z matowymi kloszami ograniczającymi olśnienie zamontowano na tafli szkła. Punty świetlne po obu stronach lustra zapewniają bardziej równomierne oświetlenie i podnoszą komfort wykonywania czynności. Przy okazji kształt i sposób osadzenia opraw jest dodatkowym elementem dekoracji wnętrza.
Inne projekty łazienek MKDezere
Opracowanie:
Magda Knappe
tel. 509 981 239
Stanisław Bartnik
tel. 605 24 98 27