Kuchnia ma wysokie wymagania oświetleniowe. Producenci opraw, chcąc sprostać rosnącym oczekiwaniom klientów i projektantów wnętrz, oferują różnorodne rozwiązania do tworzenia oświetlenia ogólnego oraz miejscowego.
Oświetlenie ogólne
Sprawdzonym i pewnym rozwiązaniem jest stosowanie opraw nasufitowych (lub wpuszczanych w gips-karton) typu plafony, z kloszami mlecznymi lub matowymi rozpraszającymi światło. Rynek oferuje ogromny wybór tego rodzaju opraw. Poniżej przykłady popularnych obecnie form.
więcej >> więcej >> więcej >>
Równie często wykorzystuje się oprawy wpuszczane i natynkowe o bardziej kierunkowym świeceniu. Nie dają one co prawda tak równomiernego oświetlenia jak oprawy kloszowe ale pozwalają na bardziej wyrafinowane kompozycje aranżcji wnętrza i oświetlenia.
więcej >> więcej >> więcej >> więcej >>
Punktowe natynkowe
Powszechnym rozwiązaniem są wszelkiego rodzaju trójkąty, kwadraty, oczka natynkowe mocowane do powierzchni płyty meblowej. W większości to oprawy zasilane obniżonym napięciem 12 V, ewentualnie 230 V na źródła światła z trzonkiem GX53 – led lub świetlówki kompaktowe.
więcej >> więcej >> więcej >>
Punktowe wpuszczane
To oczka na żarówki halogenowe lub moduły led wbudowywane w płytę meblową, mieszczące się w jej grubości.
więcej >> więcej >> więcej >> więcej >>
Oprawy liniowe świetlówkowe
Zamiast natynkowych oczek często instaluje się świetlówki T5 (wcześniej T8). Oprawy świetlówkowe, np. typu Wera, mają zróżnicowaną długość w przedziale od około 30 cm do nawet 1,5 m. Świetlówki T5 to wydajne i równie oszczędne jak led źródła światła zapewniające skuteczne i równomierne oświetlenie. Do wyboru barwy światła od zimnej do ciepłej żarówkowej.
więcej >> więcej >> więcej >>
Listwy halogenowe
To liniowe oprawy płaskie lub skośne, przeznaczone do przykęcenia pod szafkami. Wyposażone w oprawki z żarówkami halogenowymi 20 W 12 V G4, najczęściej dwu- lub trzypunkowe. Opcjonalnie posiadające gniazda lub wyłączniki umożliwiające sterowanie bez konieczności zobudowywania obwodu elektrycznego.
więcej >> więcej >>
Listwy led
Następcą halogenowych opraw liniowych są listwy ledowe z dedykowanymi diodami lub modułami led. Wyróżniają się bardziej komapktową budową.
więcej >>
Taśmy led
Alternatywą dla świetlówek są taśmy led lub moduły led, zamykane w aluminiowych profilach o różnych kształtach. Przeważają nad świetlówkami mniejszymi wymiarami i nieco dłuższym świeceniem. Przykładowo chińskie paski led w cenie kilka-kilkanaście złotych za metr mają szacunkową żywotność rzędu 30 tysięcy godzin. Dla porównania świetlówki T5 świecą do 24 tys. godzin.
Myśląc o oświetleniu przestrzeni między szafkami a blatem roboczym paskami led należy wybierać taśmy o jak największej ilości światła (ilość diod na metrze). Z typowych produktów będzie to np. taśma o szerokości 8 lub 10 mm z diodami 3528 posiadająca 120 led/m i o mocy 9,6 W/m (moduły 2,5-centymetrowe, cięcie co 2,5 cm) lub taśma z diodami 5050, 60 led/m, moc 12 W/m (moduły 5-centymetrowe, cięcie co 5 cm).
więcej >> więcej >>
Z bardziej wyszukanych taśm warto wskazać pasek z diodami 3014, 120 led/m, moc 12 W/m, 1200 lumenów na 1 mb (dla porównania znana z przeszłości tradycyjna żarówka setka miała strumień około 1340 lm). Taśma 3014 ma szerokość 8 mm i jest cięta co 2,5 cm.
więcej >>
Ze specjalistycznych pasków led warto wspomnieć o polskim produkcie: taśmie Pico o szerokości zaledwie 4 mm, na diodach 3528 (moduły 3-centymetrowe, cięcie co 3 cm). Do tej taśmy przygotowano ultrakompkatowy profil przezroczysty lub mleczny. Ewentualnie montując Pico w typowym profilu, normalnie przystosowanym do jednej taśmy, da się zamontować nawet trzy paski 4-milimetrowe.
więcej >> więcej >>
Profile – obudowy do pasków led
Producenci oferują ogromny wybór. Generalnie można podzielić je na natynkowe (przykręcane, przyklejane do podłoża) lub wpuszczane w płytę. Poniżej kilka przykładów typowych profili do pasków led.
więcej >> więcej >> więcej >>
więcej >>
W zależności od miejsca instalacji warto zwrócić uwagę czy dany profil będzie miał klosz mleczny czy transparenty. Jeżeli pasek led jest montowany w miejscu poza zasięgiem wzroku – np. w zabudowie z gips-kartonu i oświetla ścianę, wybraną płaszczyznę światłem odbitym, to klosz przezroczysty będzie bardziej funkcjonalny, gdyż strata światła jest mniejsza. Jeśli natomiast taśma led będzie widoczna oraz istotna jest łagodność i równomierność oświetlenia, to lepszy okaże się klosz mleczny. Ilość światła przy mlecznym kloszu może być mniejsza nawet o 30% ale w tym przypadku głównym celem jest ograniczenie olśnienia oraz efekt wizualny.
więcej >>
Oprawy wysięgnikowe
To dodatkowa forma miejscowego oświetlenia w kuchni. Lampy na wysięgnikach są przystosowane do różnych źródeł światła, np. żarówek halogenowych albo led i zasilane sieciowo (230 V) lub obniżonym napięciem 12 V. Oprawy montuje się na górze szafek kuchennych. Wysięgniki pozwalają rozświetlić górną część mebli oraz w ograniczonym zakresie blat roboczy na dole.
więcej >> więcej >>
Oświetlenie uzupełniające światłem odbitym
Gdy kuchnia jest mała warto umieścić źrodła światła (paski led lub świetlówki) na górnych szafkach i oświetlić wnętrze światłem odbitym od ściany i sufitu. Zabieg ten pozwala na stworzenie wrażenia, że kuchnia jest większa i bardziej przestronna. Poza tym oświetlenie pośrednie będzie wartościowym uzupełnieniem oświetlenia ogólnego.