Kuchnia, podobnie jak łazienka, wymaga dobrego oświetlenia ogólnego i miejscowego.
Światło w kuchni najczęściej jest komponowane z trzech podstawowych elementów: lampy sufitowej, opraw umieszczonych na górze szafek oraz oświetlenia zainstalowanego w strefie roboczej między szafkami a blatem.
Ostatnio omawialiśmy oświetlenie miejscowe strefy szafki – blat, więc teraz wypada powiedzieć kilka słów o lampach i rozwiązaniach oświetlenia stosowanych w przestrzeni na szafki - sufit. W oświetleniu naszafkowym najbardziej rozpowszechniły się reflektorki na wysięgnikach przytwierdzane do górnej części mebli kuchennych.
Oprawy wysięgnikowe mogą być w wersji na 12 V lub zasilane z sieci 230 V. W obu wariantach producenci oferują zarówno żarówki halogenowe i led. Zaletą halogenów 12 V jest większa o przynajmniej 50% wydajność i trwałość żarówek w porównaniu do lamp na 230 V. Koszt dwunastowoltowego systemu jest odrobinę większy z uwagi na konieczność kupna zasilacza obniżającego napięcie. Jednak ten wydatek bardzo szybko się zwraca dzięki oszczędności energii (przy 12 V wystarczą o stopień mniejsze żarówki, np. żarówka 35 W 12 V świeci podobnie jak 50 W na 230 V). Z kolei w przypadku obecnie zalewających rynek żarówek led wysokość napięcia nie decyduje o ilości i barwie światła.
Instalowanie wysięgników z żarówkami na górze szafek rozszerza oświetlaną strefę poza blat roboczy. Wysokość montażu (źródła światła poza zasięgiem rąk, lepsze warunki oddawania ciepła) i bezpieczny dystans od płyty meblowej daje też możliwość stosowania mocniejszych żarówek. Większa moc (np. 35 W dla niskonapięciowych halogenów) zapewnia skuteczne oświetlenie płaszczyzny roboczej, efektownie iluminuje fronty szafek oraz intensywnie rozświetla przestrzeń bezpośrednio przy meblach kuchennych. Ogólnie biorąc oprawy świecące z górnej części zabudowy kuchennej lepiej eksponują bryłę mebli i wybrane detale.
Ważnym atutem technicznym jest łatwość i szybkość montażu. Reflektorki można dowolnie rozmieścić i nakierować. Okablowanie, uchwyty montażowe, elementy zasilania nie wymagają zabudowywania, bo i tak pozostają niewidoczne dla obserwatora.
Przy mniejszych kuchniach połączenie oświetlenia podszafkowego i opraw naszfkowych może być wystarczające, szczególnie w sytuacjach gdy na górze szafek położy się dodatkowo taśmę led rozświetlającą wnętrze światłem odbitym od sufitu.
Oferta oświetlenia kuchennego ZOBACZ
Oświetlenie Spotline ZOBACZ