Jakie lampy do kuchni? Warunki pracy oświetlenia

kuchnia-cassy-egloKuchnia jest miejscem o szczególnych warunkach spośród pomieszczeń domowych z uwagi na wpływ wilgotności, oddziaływanie pary wodnej i tłuszczu na oprawy oświetleniowe i inne  sprzęty będące jej wyposażeniem.

Okazuje się, że mimo instalowania zaawansowanych technicznie pochłaniaczy i wyciągów nie można całkowicie zapobiec osadzaniu się tłuszczu na powierzchni ścian, sufitów, mebli... i niestety lamp.  Bardziej zauważalne jest to w budownictwie wielorodzinnym ze starszego okresu, w którym zarządcy ograniczają nawet prawo instalacji dodatkowych urządzeń wymuszających obieg i wspomagających pochłanianie oparów. Dlatego przy ograniczeniach wynikających z powyższych uwarunkowań technicznych, decydując się na kupno lamp do kuchni warto sprawdzić czy nadają się do czyszczenia i mycia ("wrzucenia do zmywarki"), gdyż największym i najtrudniejszym problemem jest zatłuszczenie powierzchni opraw oświetleniowych wskutek wspomnianego osadzania się niezebranych wentylacją parujących tłuszczów.

Usunięcie osadów nawet z płaskich powierzchni mebli jest skomplikowane, wymaga wielu zabiegów i silnych środków czyszczących. Nietrudno więc przewidzieć jakie skutki długotrwałej ekspozycji na parę wodną i tłuszcze wystąpią w przypadku opraw np. z abażurami z tkanin, lamp zbudowanych z dużej ilości detali, czy wykonanych z fakturowych tworzyw sztucznych z chropowatymi powierzchniami. Oczyszczenie takich lamp może w praktyce okazać się bardzo trudne i pracochłonne, niejednokrotnie niemożliwe z uwagi na agresywność środków chemicznych koniecznych do skutecznego mycia i odtłuszczania. Dlatego w celu ułatwienia czyszczenia i konserwacji opraw, warto na etapie zakupu wybierać oprawy o prostych formach i z materiałów nadających się do czyszczenia przy użyciu chemii.

Wydaje się, że w "trudnych" kuchniach do oświetlenia ogólnego przydatne będą różnego rodzaju plafony z kloszami ze szkła, zamknięte oprawy świetlówkowe, halogenowe i led. Jeżeli zaś chodzi o nowinki oświetleniowe, to z pewnością praktycznie w czyszczeniu i utrzymaniu są taśmy led w zalewie silikonowej - odporne na wilgoć i łatwe do mycia. Z kolei za niepraktyczne należy uznać ostatnio bardzo modne lampy kryształowe oraz oprawy z tkanin.

Przykłady opraw:

- plafon Jojo ZOBACZ

- plafon Puff ZOBACZ

- oprawa wisząca Piano ZOBACZ

- oprawy kuchenne Eglo ZOBACZ

- oprawy Spotline ZOBACZ