Instalując oświetlenie w kuchni nie ograniczajmy się wyłącznie do plafonu na suficie. Słabo doświetlona kuchnia może zbyt mocno obciążać nasz wzrok podczas pracy szczególnie w porach wieczornych.
Plafon i co jeszcze?
Przede wszystkim zanim odpowiemy sobie na pytanie, co jeszcze oprócz oświetlenia sufitowego należałoby zainstalować, lub inaczej: jakie miejsca w kuchni dobrze by było doświetlić. Zadajmy sobie proste pytanie: jakie prace wykonujemy zazwyczaj w kuchni? Tak więc: gotujemy, przechowujemy np. garnki, sztućce itp. W kuchni najczęściej stoi lodówka, zmywamy, przygotowujemy posiłki. Jeżeli mamy dużą kuchnię lub skoro już wiemy, jakie prace wykonujemy w kuchni i jakie pełni ona funkcje, należy do niech wszystkich dobrać odpowiednie oświetlenie.
Oświetlenie górne dobrze sprawdzi się przy sprzątaniu kuchni, porządkowaniu i zapełnianiu produktami lodówki oraz pomocniczo przy wszystkich niżej wymienionych dodatkowych punktach świetlnych.
Oświetlenie ciągu roboczego jest ważne, gdyż przygotowanie potraw wymaga najczęściej precyzyjnej pracy oraz współpracy oko-ręka. Kiedy oko nie widzi dobrze, bo blat jest słabo doświetlony, nietrudno o skaleczenia i niedokładność. Najprościej jest doświetlić blat lampami wbudowanymi w szafki wiszące lub przymocowanymi do nich.
Warto również zastanowić się nad zamontowaniem oświetlenia nad zlewem. Będzie nam potrzebne do precyzyjnego mycia zabrudzonych naczyń, a także warzyw, owoców i mięs.
A co jeśli chcemy zamocować oświetlenie nad zlewem, ale nie mamy możliwości lub nie chcemy zdecydować się na montaż oświetlenia wbudowanego?
Możemy podczepić je pod szafkę tak jak to pokazano na zdjęciu powyżej.
Oświetlenie kuchenki również jest ważne, przy czym tutaj przychodzą nam z reguły z pomocą firmy produkujące okapy. W prawie wszystkich tego typu urządzeniach jest już wbudowane oświetlenie.
Jeżeli w naszej kuchni znajduje się stół lub miejsce do spożywania posiłków, warto doświetlić go oprawą zawieszaną. Podobnie postąpmy jeżeli w naszej kuchni znajduje się wyspa.