Wracasz z pracy w nocy, bo pracujesz w systemie zmianowym. Ciemno, reszta domowników już dawno śpi. Próbujesz znaleźć włącznik światła- bo przecież dobrze wiesz, że gdzieś tu jest. Potykasz się po ciemku o kolejne meble, by wreszcie włączyć upragnione światło.
Harmider budzi dziecko. Malec wychodzi na korytarz, by sprawdzić co się dzieje. Ostre światło lampy sufitowej wybudza dziecko na tyle, że wiesz, iż nie będzie w stanie zasnąć przez najbliższą godzinę. Zamiast zmęczony pracą położyć się spać idziesz zająć się zbudzonym ze snu dzieckiem. Brzmi znajomo? Czy można było tego uniknąć? Tak. Instalując światło dyżurne w korytarzu.
Oświetlenie dyżurne
Oświetlenie dyżurne służy temu, aby domownicy wracający późnymi porami do domu, dzięki takiemu oświetleniu mogli łatwo przemieszczać się po ogrodzie czy mieszkaniu. Oświetlenie takie z założenia powinno dawać półmrok wystarczający do swobodnego poruszania się i odnalezienia pewnych podstawowych miejsc czy przedmiotów po zmroku (na przykład wieszak na kurtkę w korytarzu). Lampy, które warto wybierać do instalacji takiego oświetlenia dobrze, aby były energooszczędne- ostatecznie powinny być włączone do przyjścia ostatniego domownika do domu. Instalując tego rodzaju oświetlenie warto także skonsultować możliwość instalacji ściemniacza, dzięki któremu będzie można regulować intensywność strumienia świetlnego, a jeśli nasze lampy będą umieszczone przy podłodze- również czujnika ruchu. Takie rozwiązania będą przyczyniały się do znacznego obniżenia kosztów energii elektrycznej. Ściemniacz spowoduje, że możemy zapewnić w korytarzu minimalne, wystarczające do poruszania się w nim oświetlenie, z kolei przy zainstalowanym czujniku ruchu lampa włączy się tylko wtedy, gdy ktoś będzie koło niej przechodził.
Gdzie warto instalować oświetlenie dyżurne w budynku
Mając dom, czy też spore mieszkanie, warto zainstalować takie oświetlenie w korytarzu, najlepiej przy podłodze.
Delikatne światło podobne do tego jakie widzimy na zdjęciu zapewni półmrok wystarczający do poruszania się i odnajdywania podstawowych, potrzebnych zakamarków. Takie oświetlenie nie będzie nie będzie wybudzało pozostałych domownik ów, co jest szczególnie ważne, kiedy mamy dom czy też mieszkanie jednopoziomowe z przeszklonymi drzwiami do poszczególnych sypialni. W takim wypadku zapalone górne światło może wybudzać pozostałych członków rodziny ze snu. Ponadto, choćby bardzo przyciemnione światło górne wpadające przez drzwi do sypialni, może powodować trudności w zasypianiu członków rodziny. Oświetlenie tego typu warto także zainstalować przy schodach- o ile w naszym domu takie się znajdują. Powinniśmy podświetlić również wszelkiego typu progi, stopnie czy nierówności podłoża.
Jeżeli posiadamy salon otwarty na kuchnię, na środku którego dodatkowo stoi stół jadalny i krzesła, w pomieszczeniu tym także powinno znajdować się tego typu oświetlenie. Mobilne, łatwe do przestawienia bądź przesunięcia meble (na przykład krzesła), każdego dnia mogą zostać ustawione inaczej, a to z kolei może być przyczyną potknięć, uderzeń o meble i hałasu w nocy idącego po ciemku do kuchni domownika. W takim pomieszczeniu oświetlenie dyżurne może stanowić ściemnialny kinkiet, oświetlenie podszafkowe w kuchni, lub lampka stołowa z energooszczędnym źródłem światła.
Koniecznie pomyślmy o oświetleniu dyżurnym w pokojach małych dzieci, szczególnie takich, które trzeba w nocy przewijać, karmić i pielęgnować- delikatne oświetlenie nie wybudzi malca ze snu, a my będziemy mogli z łatwością sięgnąć po potrzebne przedmioty. Starsze dzieci, które jeszcze budzą się w nocy, powinny także mieć zapewnione takie oświetlenie aby móc bezpiecznie dojść do toalety, kuchni po picie oraz bezstresowo zasnąć- o ile pociecha boi się ciemności.
Co wybierać
Dobrym rozwiązaniem będą lampy halogenowe na obniżone napięcie 12V. Producenci oferują oprawy wbudowywane i natynkowe przystosowane do żarników sztyftowych lub żarówek reflektorowych z trzonkiem GU5,3. Oprawy zazwyczaj mają kształt kwadratu, prostokąta lub są okrągłe. Wymagają położenia niskonapięciowej instalacji i transformatora elektronicznego lub konwencjonalnego obniżającego napięcie do 12V. Główne zalety lamp halogenowych to niższa w porównaniu do LED cena, przyjemne światło o ciepłej tonacji (3000 K) i bardzo dobrym oddawaniu barw. Trwałość rzędu 2-4 tys. godzin i zmniejszony pobór prądu w porównaniu do żarówek tradycyjnych - w szczególności w przypadku żarówek w technologii IRC.
Oprawy LED na obniżone i sieciowe napięcie
Segment ledowy dokonuje ekspansji na rynku oświetleniowym. Oprawki LED ze zintegrowanymi lub wymiennymi diodami są obecnie najczęściej stosowane w oświetleniu schodów i korytarzy. Podobnie jak przy halogenach mają miniaturowe wymiary. Ich kluczowym atutem LED jest trwałość - średnio 30-50 tys. godzin i bardzo mały pobór mocy. Na przykład w miejsce żarówki 15W wystarczy LED 1,5-2W. Dodatkowo diody mogą mieć różne kolory: żółty, zielony, niebieski, czerwony. Jeżeli chodzi o zasilanie to LED wymagają obniżonego stałego napięcia (np. 12V lub 24V) lub tzw. stabilizacji prądowej. Choć oprawy LED na bezpieczne napięcie najbardziej upowszechniły się na rynku, to dostępne są także lampy przystosowane do zasilania napięciem 230V. Przykładowe produkty to LED3, LED7 z Apollo. Wersja sieciowa sprawdza się w sytuacjach, gdy nie ma możliwości modyfikacji instalacji lub brakuje miejsca do umieszczenia zasilacza. Niemniej za najbezpieczniejsze rozwiazanie oświetleniowe należy uznać oprawy na napięcie 12V lub 24V.
Przykłady opraw na obniżone napięcie
Przykłady opraw na 230V