Ogród jest częścią domu, która rządzi się swoimi prawami. W ogrodzie jest kilka różnych stref, które z kolei składają się z miejsc bardziej i mniej wymagających oświetlenia. W naszym przewodniku omawiamy wszystkie.
Front domu
W tej strefie mamy przede wszystkim furtkę. Oświetlając ją pamiętajmy, aby światło padało na dzwonek, klamkę i zamek. Dobierzmy moc oświetlenia w ten sposób, aby osoba znajdująca się przy furtce była w nocy dobrze widoczna z okien naszego domu. Światło możemy zamocować w słupkach furtki lub- jeżeli mamy- w daszku nad nią.
Nie zapominajmy o podświetleniu tabliczki z numerem domu. Zdjęcie obok prezentuje rozwiązanie Athos marki Massive. Lampa została wykonana specjalnie do podświetlenia numeru budynku. Możemy także tabliczkę oświetlić lampą na wysięgniku.
Powinniśmy również oświetlić ścieżkę prowadzącą do domu. Możemy to zrobić za pomocą lamp wbudowanych w chodnik.
Możemy także zainstalować lampy na słupkach, które oświetlą ścieżkę z góry. Pamiętajmy aby wybierać tym niższe lampy, im krótsza jest nasz chodnik.
Ze względu bezpieczeństwa a także oszczędności możemy zamocować lampy z czujnikiem ruchu- będą zapalać się tylko wtedy, gdy jest to konieczne.
Następnym elementem wymagającym oświetlenia są drzwi wejściowe. Jeżeli do drzwi naszego domu prowadzą wysokie schody, zamiast jednego mocnego źródła światła możemy zainstalować jedno oświetlające drzwi, zamek i klamkę, oraz kilka reflektorów punktowych wbudowanych w schody. Na zdjęciu obok pokazano bardzo dobrze nadającą się do tego lampę Dinari. Wybierając lampę oświetlającą drzwi wejściowe nie zapominajmy o estetyce. Dobrze będzie gdy utworzy ona harmonijną całość ze stylem domu a także wejścia.
Musimy również oświetlić podjazd oraz garaż. Możemy zastosować kinkiety po obu stronach drzwi garażowych. Dobrym rozwiązaniem w tym przypadku będzie montaż oświetlenia wraz z czujnikiem ruchu. Jeżeli do naszego garażu prowadzi droga wzdłuż ściany budynku, możemy zamontować w niej kinkiety naścienne- w ten sposób oświetlimy drogę dojazdową. Sprawdzą się także oprawy wbudowane w podjazd. Nie zachęcamy jednak do stawiania wzdłuż drogi opraw słupkowych- zawsze można nieopatrznie na nie najechać i zniszczyć nie tylko oprawę lecz również lakier w naszym aucie. Jeśli już jednak zdecydujemy się na takie rozwiązanie, wybierajmy lampy z kloszami rozpraszającymi światło i przesłonami kierującymi je w dół- unikniemy w ten sposób olśnienia.
Ostatnim elementem frontu naszej posesji jest oświetlenie elewacji budynku. Najprościej jest to zrobić za pomocą reflektorków wbudowanych w ziemię i skierowanych na elewację lub jej fragment. Jeżeli nasz dom posiada sztukaterię zewnętrzną jej oświetlenie da bardzo ciekawy efekt.
Oświetlenie strefy prywatnej
Pierwszym elementem, jaki należy oświetlić w prywatnej części naszego ogrodu jest ścieżka (lub ścieżki) wraz z ewentualnymi stopniami. Umożliwi to sprawną komunikację po ogrodzie wieczorami . Pamiętajmy o tym aby strumień światła był rozproszony i niezbyt silny, aby nie oślepiać przechodzących ścieżką osób.
Oświetlone powinny być również elementy lekkiej zabudowy ogrodu, takie jak taras, weranda czy altana. Jeżeli mamy w tych konstrukcjach wydzielone miejsce do spożywania posiłków, powinno być ono oświetlone intensywniej.
Warto oświetlić również zbiorniki wodne. Jeżeli mamy oczko wodne w ogrodzie, oświetlmy go tak, aby nie było wątpliwości, gdzie kończy się grunt a zaczyna woda. Ponadto w celach estetycznych możemy doświetlić mostki, fontanny, toń, rośliny itd.
Warto też doświetlić w ogrodzie rzeźby, nietypowe rośliny lub użyć lampy jako ozdoby samej w sobie.
Aby oświetlić zieleń wysoką zastosujmy reflektory ze światłem kierunkowym ku górze, jednak ciekawy efekt uzyskamy również montując lampy na gałęziach drzew.