Lampy do basenu i oczka wodnego

oswietlenie basenu i oczka wodnegoPoniżej w pliku pdf znajduje się lista opraw LED RGB oraz przykłady sterowania. Tabela zawiera oprawy o mocy od jednego wata do 54 W o zróżnicowanych gabarytach i typach led (diody F5, high power, SMD). Do pracy pod wodą przeznaczono oprawy o stopniu szczelności IP68.Poniżej podajemy uproszczony, poglądowy przykład doboru ilości i mocy opraw do powierzchni basenu obejmujący żarówki halogenowe oraz led.

Szacunkowo biorąc można przyjmować 20-25 W na m2 powierzchni wody przy tradycyjnym oświetleniu halogenowym i 2 do 7 W na m2 przy źródłach światła led.

W celu uzyskania zadowalającego oświetlenia podwodnego, pozwalającego np. na filmowanie pod wodą należy przyjmować następujące wartości mocy i strumienia świetlnego na m2 powierzchni wody.

Żarówka halogenowa: moc około 20-25 W/m2 powierzchni wody, szacunkowy strumień świetlny 400-500 lm/m2

LED: w zależności od parametrów diod około 2-5 W/m2 powierzchni wody, 100-500 lm/m2

LED RGB: ok. 2-7 W/m2 powierzchni wody, 100-500 lm/m2

Dla basenów prywatnych przyjmuje się niższe wartości. Wybierając oprawy należy zwrócić uwagę na wspomniane parametry: moc w watach oraz strumień świetlny w lumenach. W przypadku led strumień świetlny może znacząco się różnić nawet przy jednakowej mocy opraw. Różnice wynikają z rodzaju zastosowanych diod. Najbezpieczniej bazować na analizie strumienia świetlnego wybieranych opraw i na jego podstawie dokonywać szacunkowych wyliczeń.

Chcąc ustalić potrzebną ilość lamp basenowych należy wykonać następujące obliczenie: powierzchnia wody w m2 x ilość lumenów na 1 m2 dzielona na strumień świetlny lampy podawany w lumenach.

Przykład: prywatny basen o powierzchni 50 m2:

  • projektowana ilość lumenów na 1 m2 – 300 lm/m2

  • wielkość strumienia dobieranej lampy – 2500 lm

  • 50 x 300 : 2500 = 6 opraw

O sposobie rozmieszczenia opraw w basenie w dużej mierze decyduje kąt rozsyłu światła lamp. Każdy produkt ma w danych technicznych krzywą rozsyłu lub podawany w stopniach kąt rozsyłu. W przypadku źródeł led popularnym kątem jest 120 stopni dający równomierne oświetlenie dużej powierzchni. Z kolei źródła o rozsyle np. 5-20 stopni przydadzą się do tworzenia wyrazistych akcentów świetlnych, kontrastów i gry świateł.


Przykład oprawy LED RGB 18 W do basenu

Przykład oprawy LED RGB 3 W do oczka wodnego

--Oferta LED RGB 18 W w sklepie >>

 

Kontakt techniczny: zasady podłączenia opraw i konfigurowania sterowania – Jarosław Hryń, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 534 874 000.

Attachments:
Download this file (Oprawy_LED_RGB_do_basenu_oczka_wodnego.pdf)Oprawy LED RGB. Sterowanie[Oświetlenie basenu i oczka wodnego]0 kB
Używamy cookies 🍪
Klikając przycisk "OK" wyrażasz zgodę na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystasz tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania z serwisu centrumoswietlenia.pl.