Lampy kryształowe – niepowtarzalna dekoracja światłem

027-810-5_STR-krysztaloweW ostatnim czasie oświetleniowe kryształowe wykształciło się w niezależny dynamicznie rozwijający się segment oświetlenia dekoracyjnego.

Coraz więcej firm proponuje lampy z kryształami, zarówno tymi z wysokiej półki (np. Swarovski) jak również z mniej znanych wytwórni. Współczesne lampy kryształowe mają bardziej zróżnicowany design. Producenci już nie ograniczają się do odtwarzania jedynie klasycznych rozwiązań, ale poszukują i kreują zupełnie nowe formy. Jednak wciąż aktualna pozostaje generalna cecha oświetlenia kryształowego - dekoracyjność.


Światło, efekt, dekoracja


Kryształy i światło zdają się być idealnym połączeniem, szczególnie przy zastosowaniu żarówek halogenowych emitujących białe - jak to określa firma Osram - brylantowe światło. Kryształy o przezroczystym lub barwionym szkle w połączeniu z tymi żarówkami dają wprost imponujący efekt wizualny. Rozświetlone oprawy zachwycają swoim wyglądem i urzekającą grą świateł. Sufity i ściany dekorują kompozycją refleksów o zróżnicowanej intensywności. Dodatkowo w zależności od miejsca i kąta obserwacji użytkownik widzi kolorowe promienie z rozszczepiającego się na krawędziach kryształów światła białego.

234.88O.3-krysztalowe0319.36L.3KpT-krysztalowe
20000z-krysztalowe20010z-krysztalowe

Kryształowe żyrandole, plafoniery, kinkiety i lampy podłogowe zostały docenione przez dekoratorów wnętrz za swoje wyjątkowe walory dekoracyjne. Niezwykle spektakularne efekty świetlne predestynują te lampy do miejsc i pomieszczeń reprezentacyjnych i wszędzie tam, gdzie liczy się efekt, wrażenie, niewerbalny przekaz i dopełnienie inspirującym światłem niepowtarzalnej chwili i miejsca. Z pewnością z zapotrzebowaniem na efekty w pierwszej kolejności kojarzą się reprezentacyjne przestrzenie w hotelach czy sale bankietowe. Ale lampy kryształowe na dobre zagościły też w domach i dekoracjach sklepowych. Projektanci sięgają po nie coraz częściej z zamiarem skomponowania indywidualnego stylu danej przestrzeni.


O czym warto pamiętać?

Efektowność wyglądu opraw ze szklanymi dekoracjami opiera się na intensywnym podświetleniu kryształów. Z reguły źródłami światła są wspomniane małogabarytowe żarówki halogenowe na obniżone (12V) lub sieciowe napięcie (230V). Miniaturyzacja żarówek oprócz szeregu zalet ma też swoje wady. Niewątpliwie w przypadku lamp kryształowych istotną niedogodność stanowi olśnienie od żarówek. Dlatego opraw tego rodzaju nie zaleca się do tworzenia oświetlenia miejsc pracy, gdyż ich światło jako bezpośrednie i nasycone refleksami może wywoływać dyskomfort i szybsze zmęczenie.

Oferta opraw z kryształami: lumina.sklep.pl, skleposwietleniowy.pl

 

Oprac. Stanisław Bartnik