LED to już nie tylko diodowe lampki biurkowe czy oświetlenie miejsca roboczego. Na rynek wchodzą wysokowydajne źródła światła LED. Teraz diodami będzie można oświetlić całe pomieszczenia na takiej samej zasadzie jak świetlówką czy zwykłą żarówką.
Produkty na rynku
Oprócz halogenów, świetlówek oraz wymierających na mocy przepisów unijnych tradycyjne żarówki na salony wkracza LED. Do niedawna oświetlenie diodowe miało – oprócz licznych zalet energooszczędności i długości świecenia – jedną zasadniczą wadę: nadawało się do oświetlenia miejscowego i punktowego. Na rynku brakowało produktów odpowiadających mocy świecenia 25 W, 40 W, 60 W a o 100 W można było jedynie pomarzyć. Tak było do niedawna, gdyż producenci zaoferowali nam źródła światła LED mogące zastąpić świetlówki kompaktowe.
ELGO LED
Pierwszym zamiennikiem żarówki jaki oferuje nam ELGO jest QUARE A55. Model odpowiada 25W-atowej żarówce. Na początek to niewiele, bo chcielibyśmy od razu mieć dostęp do odpowiednika 60 W – jest to jednak duży postęp w porównaniu do lampek biurowych czy oświetlenia podszafkowego. Kilkoma źródłami światła zamocowanymi w żyrandolu możemy już przyzwoicie oświetlić pomieszczenie. Produkt nie pobiera dużo prądu- jedynie 3,5 W co pozwala na oszczędność rzędu około 85% w porównaniu z tradycyjną żarówką. Na razie ze wstępnych informacji producenta trudno jednak wywnioskować co będzie taniej oświetlało nasze wnętrza – QUARE czy może świetlówki kompaktowe, gdyż ELGO nie podało jeszcze informacji na temat ceny produktu oraz jego żywotności, z niecierpliwością więc oczekujemy na informacje w tym zakresie. Wiadomo natomiast, że do dyspozycji klientów oddane zostaną dwa modele : jeden emitujący ciepło- białe światło oraz inny model ze światłem białym- chłodnym, bardziej ożywczym, zbliżonym do światła dziennego. Ponadto QUARE będzie można kupić z bańką przezroczystą lub matową.
Verolux LED
Verolux z kolei proponuje model LED-C35-60 z sześćdziesięcioma diodami LED i poborem mocy na poziomie 4 W. Świeci tak samo intensywnie jak QUARE czyli również jest odpowiednikiem 25 W tradycyjnej żarówki.
Ponadto Verolux wyprodukował lampę LED z 224 diodami, zatem jest to bardzo intensywne źródło światła.
Żywotność lampy wynosi 50 000 godzin, czyli nie odbiega od modelu C35-60. Cena jednak może być przytłaczająca dla przeciętnego zjadacza chleba, gdyż wynosi około 190 zł.
Philips LED
LED’owe źródła Philips’a to szeroka gama produktów. Przede wszystkim możemy wybierać spośród różnych kształtów „żarówek”. Mamy do dyspozycji kształt standardowy, w kształcie świeczki, kuli, punktowy wkręcany i punktowy specjalny.
Źródła światła LED Philips’a produkowane „dla mas” są znacznie bardziej wydajne niż konkurentów. Spośród produktów o standardowym kształcie mamy kilka typów źródeł światła LED o mocy tradycyjnej, 25 W żarówki, jeden o mocy 32 W a także jeden (prezentowany na zdjęciu poniżej) o mocy 40 W.
Żarówka Econic
Prezentowane źródło światła pobiera 7 W energii a jego żywotność wynosi 25 000 godzin, co jest przyzwoitym wynikiem.
Produkt widoczny na zdjęciu powyżej to jedyne źródło światła LED z rodziny kształtów „punktowych wkręcanych”. Jedyny i bardzo dobry, gdyż odpowiada świeceniu 75 W żarówki, a pobiera jedynie 16W mocy. Trzonek E27- jeden z bardziej popularnych w produkcji opraw oświetleniowych daje szerokie możliwości zastosowania produktu, który- według deklaracji producenta- ma świecić przez 20 lat. Jednak konsumenci, którzy chcieliby zamontować wysokowydajne źródła światła LED w oprawach z gwintem GU10 również znajdą coś z gamy produktów Philips.
MyAmbience Reflektor LED odpowiada świeceniu 50 W żarówki.
Jest także reflektor Econic, odpowiadający żarówce o mocy 32 W z poborem mocy na poziomie 3 W i trwałości 15 lat.
OSRAM nie zostaje w tyle
Osram także wchodzi na rynek z wysokowydajnymi źródłami światła LED. Reflektory PHAANTOM PAR16 będą miały moc odpowiadającą żarówkom z zakresu 20-50 W.
Na zdjęciu powyżej widzimy produkt z rodziny trzonków klasycznych E27 z serii PHATTOM Classic A. Najnowszy produkt z tej serii ma odpowiadać tradycyjnej, 60 W żarówce.
Prezentowane źródła światła w zasadzie dopiero wchodzą do sklepów i mimo swojej długowieczności oraz niskim poborze mocy, trudno powiedzieć więcej na temat ich przyszłości w naszych domach, gdyż w większości przypadków nie znamy jeszcze ceny tych produktów, z niecierpliwością czekamy więc na debiut produktów na rynku. OSRAM wprowadza jednak coś jeszcze, co być może będzie rozwiązaniem przyszłości w dziedzinie oświetlenia domowego.
Prezentowany produkt wygląda jak dobrze znana nam świetlówka, ale nią nie jest. Nazywa się DUOLED i jest hybrydą tradycyjnej świetlówki oraz LED. Produkt w trybie świetlówki energooszczędnej może pełnić funkcję oświetlenia ogólnego, a w trybie LED – światła nocnego, orientacyjnego lub też jako podświetlenie. Do zmiany trybu pracy produktu wykorzystuje się tradycyjny przełącznik światła. Czas pokaże, czy rynek przyjmie wyrób z entuzjazmem.