Światłowód obecnie wprowadzany jest powszechnie do szerokopasmowych łączy internetowych. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że świecącym kablem można ozdobić niejedno pomieszczenie.
Niech nam świeci
W przeciwieństwie do diod LED, kabel światłowodowy może świecić nie tylko punktowo, ale na całej swojej długości. Na zdjęciu poniżej prezentowane są diody LED, gdzie wyraźnie widać, że świecą one wyłącznie punktowo.
Kolejna fotografia przedstawia wiązkę światłowodów. Kable mogą świecić różnymi kolorami na całej swojej długości, w tym również punktowo, na końcach. Im więcej kabli w wiązce światłowodów, tym efekt świetlny jest ciekawszy.
Lampy ze światłowodu
Wszystko co świeci teoretycznie może być wykorzystane do produkcji lamp, projektanci zaczęli się zatem zastanawiać czy i jak można wykorzystać światłowód do rozświetlenia naszych pomieszczeń po zmroku. Shenzhen Yufang Optoelectronic Science & Techology Co., Ltd. Wyprodukowała „żyrandol” światłowodowy nawiązujący kształtem do stylowych, kryształowych produktów.
Z kolei holenderska firma Quasar stworzyła lampę Bobbin Lace. Jak widzimy na zdjęciu, w przypadku światłowodu zarówno kabel doprowadzający energię do lampy jak i klosz są ozdobą samą w sobie.
Poniżej kolejny przykład oświetlenia światłowodowego.
Niemiecka Firma NeuesLight również w swojej ofercie ma oświetlenie światłowodowe. Lampa UFO wykonana jest także ze szklanego pierścienia oświetlanego przez kabel lampy.
Ponieważ światłowód nie przewodzi prądu a jedynie światło, można go z powodzeniem zanurzyć pod wodę, a instalacje światłowodowe wykorzystywać na basenach, w łazienkach, do oświetlenia oczek wodnych i wszędzie tam, gdzie jest mokro.
Gdzie to się sprawdzi
Światłowód będzie na pewno sprawdzał się jako dekoracyjne oświetlenie ogrodowe, gdyż przewód wytrzyma temperatury z zakresu od -40 st. C do +80 st. C i jak pisaliśmy wcześniej nie przewodzi prądu tylko światło, jest więc bezpieczny w otoczeniu o dużej wilgotności. Aby nasz światłowód stał się czymś więcej niż kawałkiem przezroczystego tworzywa, potrzebny jest generator światła. Zdjęcie poniżej prezentuje właśnie to urządzenie.
Mamy też do dyspozycji dwa rodzaje przewodu: punktowy, gdzie świecą wyłącznie końcówki, oraz boczny, prezentowany na zdjęciu wyżej, w którym oprócz końcówek świeci także reszta powierzchni kabla.
Ze światłowodu o bocznym typie świecenia można budować różnego typu instalacje świetlne i lampy, natomiast typ punktowy służy głównie do przesyłu danych oraz tworzenia na ścianach i sufitach efektu „gwieździstego nieba”, co prezentuje zdjęcie poniżej.
Trzecim ważnym elementem instalacji światłowodowej są końcówki przewodów. W zależności od ich zastosowania, możemy wybierać spośród tych do zastosowań dekoracyjnych, ekspozycyjnych, orientacyjnych, iluminacyjne, w wersjach do zastosowań wewnętrznych i zewnętrznych.