Najczęściej głęboko w szufladach mamy pochowane piękne zdjęcia z wakacji, stare rodzinne fotografie lub grafiki podarowane przez przyjaciół. Nie oprawiamy ich jednak i nie eksponujemy najczęściej dlatego, że nie wiemy jak to zrobić, aby efekt był ładny. Decydujemy się więc na drogie i czasochłonne w ułożeniu tapety byleby tylko nasza ściana nie straszyła pustką. Podpowiadamy jak założyć domową galerię obrazów i grafik.
Zanim oprawisz
Przede wszystkim należy zdecydować, w jakie ramy będzie oprawiona nasza galeria. Jeżeli mamy zdjęcia i obrazy różnego formatu dobrze będzie zdecydować się na jeden rodzaj i kształt ram. Wtedy nasza galeria nabierze spójności.
Zanim powiesisz
Rozłóż oprawione obrazy na podłodze i zdecyduj, jaki kształt ma mieć Twoja galeria. Jest kilka różnych sposobów wieszania obrazów. Zaczynamy od najprostszego.
Tworzymy galerię
Galerię obrazów możemy układać na różne sposoby. Na zdjęciu poniżej kolorem czerwonym narysowano wirtualną oś odniesienia, do której równo będą dochodziły nasze obrazy.
Jest to najmniej skomplikowany a zarazem najczęściej spotykany sposób prezentowania galerii. Ważne jest tutaj, aby odległości pomiędzy poszczególnymi obrazami były jednakowe.
Nasze obrazy możemy prezentować także równając je do dolnej linii odniesienia tak, jak zaprezentowano to poniżej.
W tym przypadku również ważne jest zachowanie jednakowych odstępów między obrazami.
Możemy też linię odniesienia przenieść na środkową część fotografii otrzymując kolejny sposób tworzenia galerii.
Kolejnym sposobem jest założenie, że nasza czerwona linia jest osią poziomą, wzdłuż której będziemy wieszać obrazy. Pamiętajmy cały czas, żeby odległości pomiędzy obrazami były takie same.
Możemy także wieszać obrazy wzdłuż osi pionowej.
Kolejną możliwością jest ułożenie obrazów wzdłuż osi pionowej i poziomej. W każdym z przypadków wieszania obrazów wzdłuż osi konieczne jest zachowanie równych odległości pomiędzy linią do której równamy obrazy a samymi obrazami.
Jeżeli oprócz zdjęć prostokątnych posiadamy również owalne możemy ułożyć fotografie w sposób prezentowany poniżej. Wyobraźmy sobie wirtualny kwadrat lub prostokąt na rysunku zaznaczony kolorem szarym. Ułóżmy nasze zdjęcia tak, aby ich boki najwierniej oddawały kształt naszego kwadratu. W środek naszego szarego pola możemy wkomponować najróżniejsze kształty ram: kwadratowe, prostokątne owalne i okrągłe.
Prezentacja galerii nad schodami
Jest to najbardziej skomplikowane zagadnienie w sztuce wieszania obrazów, ale także konieczność dla posiadaczy domów lub mieszkań dwupoziomowych, gdyż przestrzeń nad schodami najczęściej świeci pustką.
Wyznaczmy linię odniesienia łączącą krawędzie schodów przy ścianie. Na naszym zdjęciu jest to dolna, czerwona linia. Poprowadźmy do niej delikatnie ołówkiem lub miarką z laserem linię równoległą, oddaloną od dolnej o około 1,5-1,9 metra. Chodzi o to, aby przechodzące wzdłuż niej osoby miały obrazy mniej więcej na wysokości oczu.
Obrazy wieszamy tak, aby przechodziły przez środek naszej górnej wirtualnej linii. Należy przy tym pamiętać, aby odstępy pomiędzy obrazami były jednakowe. Możemy również nasze zdjęcia wieszać w inny sposób, tak, aby dolne brzegi ramy dotykały linii, co prezentuje zdjęcie poniżej.
Dekoracja nie tylko za dnia
Nasze obrazy powieszone w pokoju w takiej postaci będą prezentowały się dobrze jedynie za dnia. Aby galeria ładnie wyglądała na schodach (gdzie zazwyczaj brakuje naturalnego światła i panuje półmrok) oraz wieczorami, należy zainwestować w oświetlenie obrazów. Poniżej prezentujemy wybrane produkty z całej gamy dostępnej w sklepie Lumina (www.lumina.sklep.pl)
Canno firmy Paulmann Galeria firmy Ramko
Granda firmy Eglo Matisse firmy Massive