Polska firma Bio-Technik z Łomży produkuje pellet, brykiet i ekogroszek.
Pellet
To ekologiczne paliwo produkowane z odpadów drzewnych. Surowcem jest drewno w postaci drobnych ścinków, trocin itp., które poddaje się mechanicznemu formowaniu w granulat – wałki o średnicy 6 lub 8 mm. Pellet zastępuje koks, węgiel, miał węglowy, gaz oraz olej opałowy. Jest wydajnym, ekologicznym i odnawialnym paliwem o wysokiej wartości energetycznej 19 500 kJ/kg i niskiej zawartości popiołu (do 0,5 %).
Pellet jasny sosnowy spełniający normę ENplus A1:
– Ǿ 6 mm
– długość do 40 mm
– zawartość wilgoci całkowitej 6,7 % (maks.10 %)
– zawartość popiołu maks. 0,7 %
– zawartość siarki < 0,01
– ciepło spalania 19 642
– wartość opałowa 18 399 kJ/kg
Brykiet
To paliwo stałe w formie bloków sprasowanego materiału sypkiego i opcjonalnie lepiszcza. Do celów opałowych jest produkowany z mieszanki różnych palnych składników (np. trocin, torfu, miału, węgla drzewnego, słomy itp.) sprasowanych pod ciśnieniem.
Zawartość energetyczna w kostce brykietu jest dwa razy większa w porównaniu do kawałka drewna tej samej objętości. Zawartość popiołu to zaledwie 0,58 %. Brykiet nie pozostawia zanieczyszczeń i jest czystą alternatywą dla węgla – parametry jakościowe brykietu potwierdzono badaniami i dokumentem wydanym przez Instytut Technologii Drewna w Poznaniu.
Brykiet jest pakowany w zgrzewkach po 10 szt. Waga paczki-zgrzewki to 8,3 – 8,5 kg.Jedna tona brykietu zastępuje od 4 do 5 mp suchego drewna. Brykiet ma wilgotność rzędu 6-8 % dzięki czemu bardzo łatwo się rozpala. Jego ciepło spalania wynosi 19,67 MJ/kg. Ma bardzo wysoką opałowość tj. wartość energetyczną w stosunku do objętości. W praktyce wartość energetyczna w kostce brykietu jest dwa razy większa w porównaniu do kawałka drewna tej samej objętości.
Ekogroszek
To paliwo stałe wytwarzane z węgla kamiennego lub z węgla brunatnego. Jest przeznaczony do produkcji energii cieplnej, z wykorzystaniem kotłów retortowych. Produkuje się go z wysokokalorycznego węgla o małej zawartości wody, siarki, substancji niepalnych, a także niewielkiej spiekalności. To właśnie sprawia, że ekogroszek jest tak bardzo wydajny i daje tak przyjemne i kaloryczne ciepło.
Ekogroszek charakteryzuje się dużo lepszą jakością i większą wydajnością niż pozostałe węgle i jest bardziej przyjazny dla środowiska. Przy spalaniu ekogroszku powstaje małą ilość szkodliwych tlenków siarki i niewielką ilość popiołu, co pozwala zachować czystość, bez dużych nakładów pracy i częstego wymiatania kotła.
Wielkość ekogroszku waha się od 5 do 25 mm. Jest to materiał idealnie nadający się do opalania w nowoczesnych piecach z automatycznymi dozownikami węgla. Można je stosować w piecach z podajnikami, które uzupełnia się tylko co jakiś czas. Spalanie ekogroszku w zasilanych automatycznie kotłach prowadzi do zmniejszenia ilości wydzielanego tlenku węgla, oraz innych szkodliwych produktów ubocznych, takich jak na przykład dioksyny, czy pyły.
Oświetlenie kotłowni
Oprócz oświetlenia naturalnego (okno/okna sytuowane najlepiej od przodu kotła) kotłownia powinna mieć oświetlenie elektryczne. Ogólne o natężeniu co najmniej 50 lx oraz miejscowe:
– 300 lx dla obszaru przy kotle do odczytu wskaźników;
– 150 lx dla stanowisk przy taśmociągach.
Jeżeli chodzi o szczelność lamp to wskazuje się oprawy o stopniu hermetyczności IP44 oraz IP65 dla kotłowni gazowych. W przypadku małych domowych kotłowni do oświetlenia wystarczy zazwyczaj jedna oprawa, np. plafoniera ze źródłem LED 10-20 W albo ze starszych generacji lampy świetlówkowe 18-36 W. W przypadku wątpliwości w kwestii doboru mocy oprawy oświetleniowej do danej powierzchni można wykonać obliczenia natężenia oświetlenia, oszacować ilość światła i tym samym ocenić wartość użytkową wybranego produktu.
Poniżej przykładowe oprawy:
Avesta 20 W LED IP65
Marena 20 W LED 59 cm IP65
Point 8 W LED IP44
Dobór opraw oświetleniowych. Obliczenia natężenia oświetlenia: Jarosław Hryń, tel. 534 874 000, e-mail: