Przykładem połączenia oświetlenia naturalnego (dziennego) pochodzącego od nieboskłonu i oświetlenia sztucznego jest inny pokój dzienny w aranżacji archtekta Jacka Radulskiego. Oświetlenie ogólne w ciągu dnia zapewniają obszerne okna, co dodatkowo pozwala wydłużyć czas przebywania w tym pomieszczeniu bez konieczności użycia oświetlenia sztucznego. Przy okazji przekłada się to na koszty eksploatacji.
Sztuczne oświetlenie ogólne zapewniają umieszczone w linii nad sofami oprawy wiszące, natomiast oświetlenie miejscowe zapewnia oprawa oświetlenia pośredniego. Jedną z głównych zalet opraw oświetlenia pośredniego jest brak występowania efektu olśnienia. Promieniowanie padające na odbłyśnik ulega rozproszeniu, a źródło światła nie jest bezpośrednio widziane przez użytkownika. Wykorzystanie lampy stojącej, która dodatkowo jest oprawą oświetlenia pośredniego w oświetleniu mieszkań stanowi dobre rozwiązanie z punktu widzenia zdrowia użytkownika.
Odpowiednia wysokość montażu opraw wiszących oraz wykorzystanie oprawy oświetlenia pośredniego znajdującej się przy sofach nie utrudnia poruszania się na piętrze i nie powoduje efektu olśnienia.
Architekt Jacek Radulski, tel. 601 248 894, e-mail:
Oprawy technicze wiszące Chors
Oprawy reflektorowe wiszące Chors
Oprawy wiszące Spotline
Oprac. Krzysztof Bonisławski