Dom i ogród

Docieplanie budynków. Styropian. Wełna. Montaż oświetlenia na elewacji. Białystok i okolice

kabe dociepleniaWarto postawić na jakość

W czasach globalnego kryzysu finansowego, coraz droższej energii cieplnej oraz obowiązku posiadania świadectwa energetycznego dla każdego wznoszonego obiektu budowlanego a także konieczności ochrony środowiska naturalnego, rzeczą nieodzowna stało się zapewnienie odpowiedniej termiki budynkom nowym jak i istniejącym.

Współcześnie nie sposób wyobrazić sobie energooszczędnego budynku bez odpowiedniej termoizolacji elewacji. Normą stało się docieplenie obiektów budowlanych na zewnątrz styropianem lub wełną mineralną średnio o grubości 15 cm.

Warto docieplać. Nakłady poniesione na elewację termoizolacyjną przy standardowych rozwiązaniach zwracają się po około siedmiu latach eksploatacji dzięki niższym kosztom ogrzewania. Ponadto ocieplony budynek zyskuje na wartości i estetyce.

Nasza firma dociepla obiekty budowlane już 18 lat. W tym okresie zdobyła duże doświadczenie i wiedzę w zakresie stosowania technologii termomodernizacyjnych. W realizacjach wykorzystujemy najwyższej jakości materiały budowlane, m.in. z kompletne systemy dociepleń marek ,,Baumit”, ,,Caparol”, ,,Kabe.”

Wełna czy styropian?

Warto krótko omówić kiedy stosuje się styropian a kiedy wełnę mineralną. Wełna mineralna jest materiałem zdecydowanie lepszym od styropianu, ale droższym. Jest wygodna w stosowaniu w obiektach drewnianych oraz systemie kanadyjskim. Docieplanie wełną mineralną kosztuje jednak o około 30%  drożej w porównaniu z termmodernizacją styropianem.

Rodzaj tynku i kolory

Nie tylko rodzaj materiału izolacyjnego rozstrzyga o wartości i trwałości docieplenia. Bardzo ważny jest również tynk. Praktyka wskazuje, że silikonowy wyróżnia się trwałością i odpornością na czynniki atmosferyczne. Spełnia też szereg innych wymagań.

Jeżeli chodzi o kolory, to proponujemy aby nie stosować intensywnych barw o małym współczynniku odbicia światła, ponieważ takie rozwiązanie zdecydowanie zmniejsza żywotność wierzchniej strony elewacji. Przy intensywnym słońcu i ciemnych nasyconych kolorach elewacja może się nagrzewać nawet do temperatury +70 º C.

Profile i siatka

Proponujemy aby nie oszczędzać na niestosowaniu profili przyokiennych i drzwiowych oraz profili kapinosowych. Zalecamy też aby nie używać niskiej jakości siatki z włókna szklanego np. tzw. chińskiej. Podobnie jest tanimi klejami do łączenia siatki ze styropianem. Przy nieodpowiednich materiałach może dochodzić do pękania warstwy izolacyjnej powodującego utratę zaprojektowanych parametrów i wymagającego kosztownych napraw.

Mocowanie płyt styropianowych

Prawidłowe wykonanie docieplenia to także solidne zakotwiczenie płyt styropianowych do podłoża przy pomocy kołków mocujących z długą strefą rozporu. Innowacyjnym rozwiązaniem jest w tym przypadku metoda z systemu STO, która zapobiega powstawaniu mostków termicznych poprzez użycie zagłuszek styropianowych o grubości 2 cm.

Elementy elewacji

W przypadku tarasów, balkonów pożądane jest aby każdy taki element budynku był otoczony ze wszystkich stron na zewnątrz odpowiednią izolacja termiczną. Zapobiegnie to powstaniu mostków termicznych, a w konsekwencji wyziębieniu i zawilgoceniu docieplanego obiektu.

Jak bezpiecznie zamontować oprawę oświetleniową na styropianie

W wielu przypadkach zaprojektowane warstwy izolacji mają grubość kilkanaście centymetrów. Takie docieplenie utrudnia montaż np. elewacyjnych opraw oświetleniowych. Okazuje się jednak, że jest proste rozwiązanie polegające na zastosowaniu specjalnych kołków do izolacji technicznej, które bezpiecznie daje się osadzić w styropianie zbrojonym siatką. Użycie tego rodzaju kołków pozwala stabilnie amocować oprawy oświetleniowe bez konieczności przebijania się przez warstwę izolacyjną i siłą rzeczy tworzenia mostków termicznych wskutek użycia metalowych masywnych kotew.

Kolek do izolacji-1Kolek do izolacji 1

Specjalistyczne kołki do styropianu (np. firmy Koelner - na fotografiach) dzięki zwiększonej powierzchni i specjalnemu kształtowi mogą z powodzeniem wytrzymać obciążenie lamp oświetlających elewację. Dokonując zakupu warto u sprzedawcy zasięgnąć dodatkowych informacji o wytrzymałości i uwarunkowaniach montażu.

 

Autor: Zenon Zdrodowski

 

Docieplenie budynków. Kompleksowa termomodernizacja elewacji. Wełna mineralna, styropian, tynki.

ENERGO-SZKOT, ul. Dubois 21/18, 15-349 Białystok, tel. 605 637 631

 

Używamy cookies 🍪
Klikając przycisk "OK" wyrażasz zgodę na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystasz tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania z serwisu centrumoswietlenia.pl.