Z kolorem za pan brat

Kolory to zagadnienie, którego boi się wielu z nas, szczególnie dlatego, że nie wiemy jak je zestawiać. Problem dotyczy wszystkiego: mody, doboru garderoby, dekorowania pomieszczeń. Boimy się kiczu i pstrokacizny, więc wybieramy kolory bezpieczne: brązy, biel, czerń i szarości. Prezentujemy zatem krótki przewodnik po tym, jak radzić sobie z kolorami.

Po pierwsze: nie za dużo

Kolorowe akrobacje zostawmy projektantom. W tym artykule podpowiemy jak dobierać kolory przy pomocy prostych, sprawdzonych metod, przy których efekt zawsze będzie dobry. W naszym przewodniku skupimy się na kolorach w pomieszczeniu, jednak prezentowane porady można zastosować wszędzie: w ubiorze, dekoracji stołu, wyborze tkanin pasujących do siebie itp.

Aby efekt był dobry, nie zestawiajmy ze sobą więcej niż 3 kolory oprócz białego. Ta ostatnia barwa jest kolorem neutralnym i może zostać użyta jako czwarta w każdej ilości (100% bieli, czyli pokój wyłącznie w tym kolorze będzie prezentował się bardzo dobrze. Innych kolorów ta zasada nie dotyczy. Nawet jeśli marzymy o pomieszczeniu całym w różu, musimy zostawić przynajmniej biały sufit). Pamiętajmy zatem: nie stosujmy więcej niż 3 barwy oprócz bieli.

Po drugie: proporcje

Skoro wiemy już, że w naszym pomieszczeniu nie będzie znajdowało się więcej niż 3 kolory, w doborze naszych barw należy zachować proporcje. Jeden kolor musi stanowić barwę wiodącą. Barwa wiodąca powinna stanowić około 60% powierzchni przeznaczonej na kolorowe elementy naszego pokoju. Pozostałe 2 kolory będą barwami uzupełniającymi, przy czym jeden z nich powinien zajmować 30% powierzchni przeznaczonej na kolory, a ostatni 10%. Zatem ostatni kolor będzie użyty jako akcent. Co oznacza „powierzchnia przeznaczona na kolor”? Wszystko to, co ma być inne niż białe, drewniane (meble, karnisze) i przezroczyste (szkło), a więc: ściany, zasłony, obrazy, grafiki, ramy, oświetlenie, rzeźby, wazony, świeczniki, dywany, poduszki, meble tapicerowane itp. Tak więc kolejna zasada doboru kolorów brzmi: 60%, 30% i 10%.

Po trzecie: sztuka doboru barw

 

paleta

 

To, co widać na rysunku powyżej jest kołem barw. Koła takie mogą być bardziej lub mniej rozbudowane, gdyż każda barwa na nim przedstawiona może mieć jeszcze swoje odcienie aż do kolorów pastelowych. Ponadto koła takie mogą być bardziej lub mniej rozbudowane. Podstawowe koło barw zawiera 4 kolory: czerwony, żółty, niebieski i zielony. Bardziej rozbudowane będzie zawierało dodatkowo pomarańcze, róże, fiolety i inne barwy pośrednie. My skupimy się na pracy z kołem takim jak wyżej.

Metoda pierwsza: pokój monochromatyczny.

To najłatwiejsza metoda doboru barw w naszym wymyślonym pokoju. Z palety powyżej wybieramy dowolny kolor. Niech będzie nim zielony. Następnie w wyobraźni rozcieńczamy go z bielą otrzymując kilka tonów jednego koloru. Potem wybieramy 3 z nich, które podobają się nam najbardziej. Jeden wybieramy na kolor wiodący, a kolejne jako barwy uzupełniające stosując zasadę 60%, 30%, 10%.

ziele

Metoda druga: sąsiadująco

Sąsiadująco, czyli obok. Wybieramy zatem na naszym kole kolor, który podoba się nam najbardziej. Niech to będzie żółty, który będzie zarazem kolorem wiodącym. Kolorami uzupełniającymi będą zatem pomarańcz oraz limetka.

ty        maripo

                                    Przykład zastosowania: lampa Maripo

 

Musimy jeszcze zdecydować, którego koloru uzupełniającego będzie więcej (30%), a którego mniej (10%).

Metoda trzecia: przeciwlegle

Przeciwlegle, czyli kontrastująco. Ten dobór dotyczy 2 barw na naszym kole, musimy jednak zdecydować, która z nich będzie wiodąca (70%) a która uzupełniająca (30%). Poniżej prezentujemy przykład barw przeciwległych, różu oraz zieleni. Zdjęcie obok prezentuje zastosowanie połączenia w praktyce:

paleta_kontrast        fairy

                                                  Lampa Fairy

Metoda czwarta: po trójkącie równoramiennym

Czyli bierzemy nasze koło barw i wpisujemy weń trójkąt równoramienny. Kąty naszego trójkąta wyznaczą nam pasujące do siebie barwy.

paleta_trjkt        aranz_trjkt

Z wybranych barw jeden z kolorów będzie dominujący a pozostałe stanowić będą barwy uzupełniające. Na zdjęciu powyżej kolorem głównym jest róż. Barwy uzupełniające to lampa Elida firmy Massive oraz zieleń przedstawiona w formie rośliny.

Zainspiruj się czym chcesz

W doborze barw pomoże nam nie tylko wiedza teoretyczna. Możemy też zainspirować się różnymi rzeczami: barwami motyla, obrazem, kwiatami w wazonie, kolorową lampą czy zdjęciem pomieszczenia.

 

 

Używamy cookies 🍪
Klikając przycisk "OK" wyrażasz zgodę na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystasz tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania z serwisu centrumoswietlenia.pl.