Dekoracyjne oświetlenie elewacji budynków

Magiczne iluminacje DohaW miejskim natłoku iluminacji obiektów nie wystarcza już zalewowe oświetlenie elewacji lub akcentowanie dwiema lub trzema oprawami.

Iluminacyjna konkurencja wymusza bardziej wyrafinowane kompozycje oświetlenia elewacji zakładające nadanie budowli unikalnego oryginalnego stylu - by wyróżnić obiekt i sprawić, że oświetlenie zewnętrzne stanie się swoistym świetlnym logo firmy czy instytucji.

Światło częścią architektury

Architekt Tomasz Jędrzejewski udostępnił fotografie iluminacji obiektu z dość egzotycznego miejsca, bo z miasta Doha w Katarze, na Bliskim Wschodzie.
Dekoracyjne oswietlenie elewacji Katar Doha
Budynek ma wyrafinowaną kompozycję oświetlenia akcentującego stanowiącą integralny element jego architektury. Unikalny układ dekoracji świetlnych powstał dzięki technologii led pozwalającej - dzięki miniaturyzacji - na większą swobodę ekspresji. Przyglądając się detalom, widać spójne połączenie "dziennych" fragmentów elewacji z konstrukcjami oświetleniowymi. Detale oświetleniowe na stałe wkomponowano w wystrój budynku. Wszystko razem tworzy indywidualny, zapadający w pamięć styl.

Zdobienie światłem

Bardziej konwencjonalną formą znaną w Europie i w Polsce jest wertykalne oświetlenie fasady budynku reflektorowymi lampami metalohalogenkowymi, a ostatnio oprawami led. Reflektorowe oswietlenie elewacji Katar DohaIluminowanie polega na kontrastowym podświetleniu kolumn, gzymsów, części ścian, silnymi strumieniami światła skierowanymi równolegle do płaszczyzny elewacji. W fasadzie instaluje się dużą liczbę reflektorów obsługujących poszczególne kondygnacje i świecących na istotne detale budowli. Cechą tego oświetlenia jest kontrastowe eksponowanie charakterystycznych dla bryły budynku elementów. Paradoksalnie, choć oświetlenie wydaje się miejscowe, wręcz teatralne, to jednak w zestawieniu całościowym wykreowuje czytelny oświetleniowy wizerunek.

Oprawy elewacyjne


Oprac. Stanisław Bartnik

Fot. Andrzej Jędrzejewski. Doha, Katar