Dom i ogród

Ogrzewanie podczerwienią – na alergię i zdrowie

ogrzewanie-tradycyjne-i-podczerwieniaNaturalne ciepło

Energia podczerwieni to fala elektromagnetyczna. Choć ciepło jest sztucznie wytworzone to jednak ma naturalny charakter. Jest analogiczne do ciepła ze światła słonecznego. Dlatego ogrzewanie podczerwienią jest zdrowe i przyjazne dla człowieka oraz otoczenia.

Brak cyrkulacji powietrza

W związku z tym, że podczerwień jest falą elektromagnetyczną, to nośnikiem ciepła z podczerwieni nie jest powietrze, jak w tradycyjnych grzejnikach (wymuszony różnicą temperatur obieg powietrza ogrzanego kaloryferem) a wszystkie powierzchnie graniczne w pomieszczeniu: ściany, podłoga, sufit oraz znajdujące się w nim osoby i sprzęty. To zasadnicza różnica w porównaniu do typowego centralnego ogrzewania z kaloryferami z obiegiem cieczy, gdzie różnica temperatur między sufitem a podłogą może sięgać nawet 10°C.

Stabilna temperatura

Przy ogrzewaniu podczerwienią nie ma gwałtownej cyrkulacji powietrza. Temperatura we wnętrzu jest stabilna a różnica między warstwami powietrza nie przekracza zazwyczaj 2°C. Rozkład temperatur przy ogrzewaniu podczerwienią jest więc lepszy a użytkownicy odczuwają jednakową temperaturę niezależnie od odległości od głównego źródła ciepła.

Ulga alergikom

Ogrzewanie podczerwienią warto polecić osobom uczulonym na kurze i roztocza oraz pleśnie i grzyby. Wyeliminowanie obiegu powietrza zmniejsza ekspozycję na znajdujące się w nim składniki wywołujące reakcję alergiczną. U osób wrażliwych na wymienione czynniki po uruchomieniu tradycyjnego ogrzewania (odkręcenie kaloryfera powoduje ruch powietrza) następuje niejednokrotnie gwałtowne nasilenie objawów: duszności, łzawienie, zaczerwienie oczu, swędzenie nosa. Konieczne jest zażywanie leków redukujących wpływ alergenów na organizm.

Szczególnie trudna sytuacja występuje u dzieci i niemowląt, które z oczywistych przyczyn nie są jeszcze objęte farmakologiczną terapią odczuleniową. Mali alergicy wrażliwi na kurz i roztocza, przebywając w pomieszczeniu z silną grzejnikową cyrkulacją powietrza (np. w mroźne dni, gdy kiedy konieczne jest intensywne grzanie) czują duży dyskomfort, mają trudności z oddychaniem (zatkany nos). W niektórych przypadkach może zdarzyć się nawet krwotok z nosa wskutek mechanicznego osłabienia naczyń włosowatych permanentnym drapaniem i pocieraniem wywołanym bodźcem alergicznym.

Instalowanie grzejników podczerwieni u alergików może znacznie ułatwić codzienne życie, zwłaszcza noce (spokojniejszy sen, łatwiejsze oddychanie).

Podczerwień korzystna dla zdrowia

Promieniowanie podczerwone powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych włosowatych poprzez przenikanie przez skórę do tkanek podskórnych. W rezultacie polepsza obieg krwi a ciepło pomaga usuwać z organizmu toksyczne produkty przemiany materii. Podczerwień jonizuje ujemnie powietrze pozytywnie działając na samopoczucie osób przebywających w pomieszczeniu ogrzewanym tym systemem.

Ciepło z promieniowania podczerwonego posiada właściwości biostymulacyjne i zdrowotne, stąd jego zastosowanie w przypadku bólów mięśniowych, leczenia kontuzji i stanów zapalnych oraz płytkich zaburzeń krążenia.

Podczerwień pomaga w leczeniu chorób skóry i mięśni, stresu, zmęczenia, reumatyzmu, bólów głowy, artretyzm, przeziębienia, wysokiego ciśnienia krwi.

Energia podczerwieni korzystnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy, układ oddechowy, gospodarkę wodno-elektrolitową, pracę nerek i wielu innych narządów. Obniża napięcie mięśni, zmniejsza pobudliwość nerwową oraz wrażliwość receptorową, przez co działa uspokajająco i przeciwbólowo. Przyspiesza przemianę materii.


Autor: Bogdan Sawłowiec
tel. 604 980 758
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Zobacz ofertę grzejników >>