Naprawa pralek – Białystok i okolice

Naprawa pralekNie sposób wyobrazić sobie współczesnego gospodarstwa domowego bez pralki stanowiącej wiodący sprzęt użytkowego wyposażenia domu. Użytkownikom pralek warto przybliżyć najczęściej spotykane uszkodzenia i usterki występujące w tych urządzeniach.

Uszkodzenia łożysk bębna

Dłuższy okres użytkowania pralki nieuchronnie prowadzi do wyeksploatowania łożysk bębna wirującego. Słyszalnym objawem jest głośniejsza praca pralki, szczególnie przy wirowaniu. Degradację przyśpiesza uszkodzenie lub zużycie uszczelniaczy łożysk. Wówczas przenikająca do nich woda szybko wypłukuje smar i wywołuje korozję. W takich warunkach łożyska w krótkim czasie tracą swoje właściwości i ulegają nieodwracalnemu uszkodzeniu (rdzewienie kulek, chropowatość powierzchni, przetarcie koszyka). Zwlekanie z naprawą w takich okolicznościach może doprowadzić do uszkodzenia bębna wirującego oraz zbiornika. Naprawa polega na wymianie pary łożysk wraz z uszczelnieniem.

Głośniejsza praca, a łożyska silnika i obce przedmioty

Przyczyną wyższego poziomu hałasu mogą być drobne przedmioty, które dostały się między bęben, a zbiornik pralki (np. skarpeta, monety itp.). Ponadto na uszkodzenie narażone są łożyska silnika (korozja wskutek zalewania) co może objawiać się głośną pracą podczas etapu prania.

Pompka odpływowa

Kolejnym ważnym elementem pralki jest pompka odpływowa odpowiadająca za wypompowywanie wody. Uszkodzenie tego komponentu powoduje problemy z odprowadzaniem wody oraz większy hałas. Naprawa polega na wymianie modułu pompki. Przyczyną problemów z wypompowaniem wody może być też zatkanie filtra - należy go regularnie czyścić.

Hydrostat

Pobieraniem i dozowaniem wody steruje hydrostat. Jego wadliwa praca, np. zacinanie się, powoduje pobieranie zbyt dużych ilości wody i w efekcie wydostawanie się jej poza pralkę, co z kolei może doprowadzić do groźnych następstw w postaci zalania pomieszczenia. Uszkodzenie hydrostatu może mieć szczególnie dotkliwe skutki w przypadku użytkowania pralki w budynku wielorodzinnym (spowodowanie zalania pomieszczeń na niższej kondygnacji).

Grzałka

Zagrożeniem dla grzałek jest osadzanie się na ich powierzchni kamienia utrudniającego oddawanie ciepła. Kamień pogarsza parametry pracy, a w niesprzyjających warunkach (niezadziałanie bezpiecznika termicznego) ostatecznie doprowadza do przegrzania i w konsekwencji pęknięcia rurki grzałki. Tego rodzaju uszkodzenie wywołuje dalsze negatywne skutki: zwarcie do obudowy i często wywołanie awarii elektroniki sterującej (programator).

Moduł sterowania (programator)

Uszkodzenie modułu sterowania następuje najczęściej z powodu przebicia, wypalenia w obwodach modułu np. wskutek zawilgocenia, zwarcia w instalacji elektrycznej pralki. W większości przypadków (uszkodzony mikroprocesor) możliwa jest naprawa bez konieczności wymiany modułu.

Nieszczelności

Oprócz wad elementów ruchomych i sterujących do typowych uszkodzeń należy zaliczyć:
- przetarcie (rozerwanie) fartucha - konieczna wymiana,
- pęknięcie zbiornika (np. wskutek korozji - jeżeli stalowy) – generalnie wymiana, ewentualnie w niektórych przypadkach istnieje możliwość naprawy,
- przetarcie lub pęknięcie gumowych przewodów – wymiana.

 

Oprac. mgr inż. Jarosław Hryń

Tanie pralki. Serwis. Dostawa >>

Naprawa i serwis pralek. Przeglądy i konserwacja. Dojazd do Klienta. Białystok i okolice.

Kontakt: tel. 534 874 000, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 Reklamy: Oświetlenie włoskie i hiszpańskie. Tynki dekoracyjne